نمونه عكس دوربين پي 200 سوني Wednesday, November 16, 2005

 

دوربين هاي سايبر شات سوني :

                                                                                   

چگونه يك دوربين ديجيتال مناسب بخريم ؟

مقدمه :

با آمدن نسل جديد از دوربينهايي كه با نام دوربين ديجيتال معروف  هستند طومار دوربينهاي عادي كه حاوي فيلم بودند بطوركلي در هم پيچيده شد . كيفيت بالا ، سرعت عمل و كم هزينه بودن اينگونه دوربينها  تنها بخشي از دهها مزيتي است كه اين  دوربينها نسبت به دوربينهاي قديمي دارند.

 شما مي توانيد همزمان تصوير را بر روي مانيتور دوربين ببينيد و اگر از عكسي كه گرفته ايد راضي نبوديد آن  را حذف كنيد مي توانيد.

 با قرار دادن يك كارت حافظه بيش از صدها عكس و با كيفيت بالا بگيريد و بلافاصله هم عكسها را روي كامپيوتر تخليه كرده و آنها را با مانيتور كامپيوتر و با كيفيت عالي ببينيد يا حتي پرينت بگيرد .

امكان ذخيره اين همه عكس و با اين كيفيت در فضايي كوچك فراهم مي شود حالا ديگر لازم نيست يك آلبوم خانوادگي پرحجم با عكسهايي كم كيفيت داشته باشيد كه مدام در معرض كم رنگ شدن و خرابي هستند.

 تكنولوژي ديجيتال همه كارها را راحت كرده است شما مي توانيد حدود 2 تا 3 هزار عكس را فقط بروي يك CD جاي دهيد كه با امكاناتي كه هم اكنون هم موجود است تعداد بيشتري از اين عكسها را مي توان در ابعاد كوچكتري جاي داد. و با استفاده از فتو شاپ عكسها را اديت كرده يا هر گونه تغييراتي بر روي آنها اعمال كرد خيلي از دورين هاي نرم افزارهايي دارند كه مي توان با استفاده از آنها اين كار  را انجام داد و مثلا سايه روشن هاي عكس را كم وزياد كرد يا رنگهيا ان را تغيير داد حتي مونتاژ كردن عكسها و كارهايي از اين قيبل .

 

علت فراگير نشدن دوربينهاي ديجيتال در ايران :

حالا چرا دوربين ديجيتال با آن سرعتي كه لازم است بين مردم ما جا ي خودش را پيدا نكرده است  . دلايل متعددي دارد اول اينكه لازمه داشتن چنين دوربيني اين است كه يك كامپيوتر هم در خانه باشد و دوم اينكه قيمت اينم دوربين ها هنوز هم گران است و از همه مهم تر اينكه مردم ما اين دوربين ها و كار با آنها آشنايي ندارند ماهها وقت من صرف شد تا به اين دوستم و خانمش تفهيم كنم كه ديگر زمان دوربينهاي فيلمي قديمي گذشته است و شما حتي اگر هم براي مدرسه بخواهيد عكس هايي بر روي كاغذ داشته باشيد براحتي مي توانيد با داشتن دوربيني با رزولوشن بالا ، اين عكسهاي ديجيتال را با يك پرينتري كه حدود 100 هزار تومان است بر روي كاغذ چاپ كنيد !

راستش به نظر من آن تقابلي كه مي گويند بين سنت و مدرنيسم وجود دارد و در واقع جدال بين تجدد و تحجر گرايي است را از همين مبحث مي توان فهميد . مشكل ما اين نيست كه نمي توانيم دوربينهاي ديجيتال راذبسازيم و بايد ان را از ژاپن و كره و چين وارد كنيم . مشكل اصلي ما اين است كه اين ادمهاي قديمي و سنتي را متقاعد كنيم كه دست از آن روشهاي قديمي و كهنه بردارند و خودشان را با پيشرفتهاي جديد منطبق كنند تكنولوژي راه خودش را مي رود و ما اگر عاقل باشيم بايد بدون هيچگونه لجبازي و تعصبي اين واقعيت را بپذيريم و از مواهب آن استفاده كنيم اين يك سخن كلي است كه در تمامي مراحل زنديگ ما صدق مي كند از پزشكي گرفته تا مهندسي و علوم انساني و فرهنگ و هنر .

 

مشخصاتي دوربيني كه مي خواهيم بخريم :

 

دوربين بايد كوچك و داراي رزولوشن بالا باشد ( بين 3 تا 5 مگاپيكسل خوب است ) باطري آن از نوع قابل شارژ بوده و بهتر است از نوع باطري هاي قلمي و نيم قلمي نباشد چون مصرف برق  اين دوربينهاي با لاست و سريع باطري تخليه مي شود و نياز به شارژ و خريد دستگاه شارژر دارد . حتما لازم نيست اوپتيكال زوم داشته باشد ( يعني لنزي كه با موتور بيرون مي آيد ) چون اين نوع معمولا گرانتر هستند . بهر حال چون افراد عادي ، اينم دوربين هاي را براي كارهاي روزمره و عادي مي خواهند نيازي به خريد يك دوربين حرفه اي نيست چون دروبين هاي حرفه اي الان حدود 1 ميليون تومان و بالاتر قيمت دارند و كا ركردن با آنها هم نياز به تخصص و آموزش دارد و براي مردم عادي هم كاربردي ندارند اينها براي عكاس هاي حرفه اي و خبرنگاران و فيلمسازان مناسب است .

يكي از اين دوربين هاي مدل زير است :

سايبر شات : DSC- P200  SONY

در اين ميان اما سوني مدلهايي را تحت عنوان سايبر شات ارائه داده است كه قابليت هاي خوبي دارند و قيمت انها هم حدود 250 تا 350 هزار تومان است .

مي توان از انواع چيني هم كه اين روزها دربازار آمده است استفاده كرد كه نمونه خيلي خوب آن دوربين :

BEN Q 3410  ساخت چين است بسيار دوربين خوبي است و مشخصه هاي بسيار عالي دارد و اگر عكس گرفته با ان را ياد بگيريد مي توانيد عكسهاي بسيار عال و با كيفيت خوب را تبت كنيد . من خودم الان حدود 3 سال است كه همين مدل 3410 را دارم خيلي از آن راضي هستم قيمت آن هم الان ارزان تر شده و حدود 90 تا 100 هزار توامن است .

 


اين دوربين ها نرم و راحت در جيب جای می گيرند
ويژگيهای دوربين شامل كيفيت فوق العاده كم نظير تصوير، انتخاب 15 ثانيه ای فيلم MPEG، حالت انتخاب 5 منظره، زوم پخش، قابليت 5 بار عكسبرداری پی در پی در حالت VGA و عملكرد كاهش قرمزی چشم می باشد.
اندازه كوچك اين دوربين نبايد باعث شود كه شما فكر كنيد قابليت هاي آن كم است اين دوربين با اندازه كوچك و فشرده اي كه دارد همان چيزي است كه عكاس هاي حرفه اي بدنبال ان هستند شكار لحظه هاي در تمامي اوقات شبانه روز . چون م توان به راحتي لت را در جيب حمل كرد و بدون اينكه جلب توجه زيادي كند از موضوعات مختلف در طي روز عكس گرفت و قدرت تفكيك 2/7 مگاژپيكسلي اين دوربين باعث شده است كه تصاوير گرفته شده با وضوح بسيار بالا كه قابليت چاپ كردن را هم دارند ثبت شوند .

اين هم نمونه عكسي كه با اين دوربين گرفته شده است :

 

http://www.digital-photography-resource.com/gallery/data/643/medium/1YDSC005371

دوربين ديجيتال سری P مدل كاملا تخت با اندازه كوچك
DSC-P200

قاب شده با بدنه نازك فلزی آخرين دوربين ديجيتال جيبی سونی مدل Cybershot DSC-P200 می باشد. مراقب باشيد باديدن ظاهر كوچك اين دوربين به اشتباه نيافتيد، چرا كه موتورخانه ای قوی درون آن نهفته است ! عكسهايی فوق العاده با كيفيت و قدرت تفكيك بالا بدليل وجود CCD Super HAD، 7 مگاپيكسل و لنز اپتيكال 3X، در دستان شماست.

لنز تضمين شده و قابل اعتماد كارل زايس Varrio-Tessar در مواقع لزوم از بدنه دوربين DSC-P200 جداشده بدون اينكه زيبايی و نازكی دوربين را خدشه دار نمايد.

 

 مفهوم قدرت تفكيك : RESOLUTION   :

 

معني قدرت تفكيك پذيري بالاتر اين است كه عكسهاي شما بزرگتر چاپ خواهند شد و جزئيات بيشتري را نگهداري خواهند كرد، بنابراين تفكيك پذيري 7.2 مگاپيكسل موثر اين دوربين قابليت زوم شما را نيز بالاتر خواهد برد. اين مقدار قدرت تفكيك يا همان : resolution   يكي از معيارهاي اساسي  است كه بايد هنگام خريد دوربين ديجيتال مورد توجه قرار گيرد . چون كيفيت تصوير گرفته شده چه هنگاميكه بر روي مانيتور كامپيوتر نمايش داده مي شود و چه هنگاميكه مي خواهيد آن را بر روي كاغذ چاپ كنيد بسيار بالا خواهد بود ضمن اينكه با داشتن زولوشن بالا مي توان زوم بهتري هم انجام داد . به هر اين ها نكات فني هستند كه هنگام خريد دوربين بايد مورد توجه قرار گيرند . البته چون بالا بودن resolution  باعث گران تر شدن قيمت دوربين مي شود اگر دوربيني را كه مي خريد صرفا براي نمايش عكس روي كامپيوتر لازم داريد و نمي خواهيد از عكسها پرينت بگيريد، قدرت تفكيك : حدود 3 مگا پيكسل هم كافي است و مي توانيد مثلا از دوربين هايي كه با اين رزولوشن هستند استفاده كنيد .

 

 


قاب شده با بدنه نازك فلزی آخرين دوربين ديجيتال جيبی سونی مدل Cybershot DSC-P200 می باشد. مراقب باشيد باديدن ظاهر كوچك اين دوربين به اشتباه نيافتيد، چرا كه موتورخانه ای قوی درون آن نهفته است ! عكسهايی فوق العاده با كيفيت و قدرت تفكيك بالا بدليل وجود CCD Super HAD، 7 مگاپيكسل و لنز اپتيكال 3X، در دستان شماست. لنز تضمين شده و قابل اعتماد كارل زايس Varrio-Tessar در مواقع لزوم از بدنه دوربين DSC-P200 جداشده بدون اينكه زيبايی و نازكی دوربين را خدشه دار نمايد. معني قدرت تفكيك پذيري بالاتر اين است كه عكسهاي شما بزرگتر چاپ خواهند شد و جزئيات بيشتري را نگهداري خواهند كرد، بنابراين تفكيك پذيري 7.2 مگاپيكسل موثر اين دوربين قابليت زوم شما را نيز بالاتر خواهد برد.

 • · 7.2 مگاپيكسل موثر (سوپر HAD CCD با 7.4 مگاپيكسل ناخالص با اندازه 1/1.8”)
 • · زوم اپتيكال 3X (6X زوم دقيق ديجيتال) زوم هوشمند 14X در حالت VGA
 • · لنز كارل زايس Varrio-Tessar
 • · F 2.8-5.2 , 38 – 114 mm معادل 35 ميليمتري
 • · CCD با اندازه 2.0 اينچ (134 هزار نقطه) / OVF
 • · پردازنده عكس واقعی
 • · فيلم MPEG VX (استاندارد / خوب)
 • · سازگار با ايستگاه Cyber-shot (اختياری)
 • · USB با سرعت بالا (USB 2.0)
 • · PictBridge (قابليت چاپ مستقيم از طريق USB)
 • · نوردهی اتوماتيك / اتوماتيك برنامه ريزی شده / دستی
 • · 9 حالت صحنه (نيمه روشن / پرتره نيمه روشن/ منظره/ عكس نرم/ شمع/برف/ساحل/آتش بازی/سرعت شاتر بالا)

· قابليت اتصال لنز تبديل

 

مشخصات

 

 • · MS / MS PRO
 • · شمايل (Icon) بزرگ شده
 • · همخوان با باطری اينفوليتيوم R (NP-FR1)
 • · دوام باطری : 350 عكس در حالت نرمال
 • · نرم افزار ارائه شده : Picture Package/Cyber-shot Life
 • ....................................................................
 •  

 

شركت سوني دوربيني با نام سايبر شات مدل DSC-F828

 

را به بازار معرفي كرده كه قابليت عكس برداري با وضوع واقعي 8 مگا پيكسل را داراست. تا پيش از اين كمتر دوربيني يافت مي شد كه بتواند با كيفيت واقعي حتي 4 مگا پيكسل تصوير ارائه كند. چرا كه شركت هاي سازنده با بهره گيري از ترفندهاي مختلف نرم افزاري دست به تغيير ميزان كيفيت تصوير مي زدند. اما اين دوربين بدون تاثير پذيري قادر است چنين تصويري را پردازش كند. يك CCD جديد و يك پردازنده و لنزهاي باكيفيت كارل زايس اين دوربين را منحصر به فرد كرده است . قبل از اين هم شركت سوني مدلي با نام DSC-7171 نيز به بازار معرفي كرده بود كه كيفيتي معادل 5 مگا پيكسل (نرم افزاري) داشت كه اين مدل نسل بعدي آن محسوب مي شود كه با توجه به اقبال خوب اين دوربين پيش بيني مي شود اين مدل نيز از طرفداران بسياري برخوردار شود. اين دوربين قادر است تصوير را با فرمت هاي JPEG , Raw , TIFF ذخيره كند كه همين باعث افزايش كيفيت تصوير و كاهش حجم آن مي شود. همچنين زوم نوري 7X و زوم ديجيتال 14X و زوم دستي از ديگر قابليت هاي اين نوع دوربين مي باشد. در ضمن كارت هاي حافظه شركتهاي سوني، كامپك و آي بي ام را نيز پشتيباني مي كند. اين دوربين علاوه برداشتن تمامي امكانات عالي يك دوربين خوب داراي يك فيلتر ديگر است كه به صورت نزديكي، پاسخ چشم انسان را شبيه سازي مي كند! اين دوربين با قيمت حدودا 960 هزار تومان روانه بازار شده است و مي تواند يكي از انتخابهاي خوب براي حرفه اي ها باشد.

هشت مگاپيكسلي ها

برگ برنده اكثر شركتهاي بزرگ در نمايشگاه PMA2004 ،معرفي دوربينهاي 8 مگاپيكسلي بود.Sony F828 ، Canon powershot Pro 1 ، Konica-Minolta A2 ،Nikon 8700 و Olympus C-8080 .همه اين دوربينها واجد خصوصيات مشتركي بودند:قيمت بين 999 تا 1100 دلار،لنز زوم غير قابل تعويض ، منظره ياب هاي الكترونيك ،Hotshoe براي اتصال فلاش خارجي،فلاشهاي Pop-Up سرخود،سيستم فوكوس خودكار و امكان تهيه عكس با فرمت RAW .
حتما تاكنون مقالاتي درباره نقد و بررسي اين دوربينها خوانده ايد.هدف ما در اين نوشتار ،بررسي مشخصات و نقد اين دوربينها نيست.بلكه سعي مينماييم:
1- يك بررسي مقايسه اي بين اين دوربينها بعمل آورده و نقاط ضعف و قوت آنها را دركنار هم بسنجيم.
2-مقايسه اي بين اين دوربينها با دوربينهاي
SLR هم قيمت اما با دقت كمتر حسگر، انجام دهيم.
3-اين دوربينها را با يك دوربين
SLR هشت مگاپيكسلي مقايسه نماييم.

اولين سوالي كه به ذهن مي رسد اينست كه كدام يك از اين دوربينها از بقيه برتر است.بايد دانست كه در موقعيتهاي معمول عكاسي ،همه اين دوربينها ميتوانند عكسهاي خوب و شبيه هم بگيرند.تقريبا مي توان گفت كه تفاوت عمده اي در تصاوير آنها در موقعيتهايي با نور مناسب و ISO پايين تا متوسط ،وجود ندارد.و البته هيچ كدام از اين دوربينها در ISO هاي بالاي 200، خوب عمل نمي كنند.
تفاوت واقعي بين اين دوربينها در بكار گيري ،مشخصات،ارگونومي و كيفيت ساخت آنها است.

Sony F828

F828 از لحاظ طرح خاص بدنه،لنز،كيفيت ساخت و نيز مشكلات خاص خود از بقيه متمايز است.اگر بخواهيد به مدت طولاني دوربيني به دست بگيريد وعكاسي كنيد،هيچ يك از لحاظ راحتي كار به F828 نميرسند.اگر به دوربينهاي سنگين SLR عادت داشته باشيد،وزن زياد ( F828 906 گرم)نيز چندان آزار دهنده نيست.محدوده زوم لنز F828 تقريبا مشابه بقيه است(معادل 28-200mm ).اما لنز F828 حداقل يك پله ( وگاه بيشتر) نسبت به بقيه رقبايش سريعتر است.و چون عكاسي با ISO بالا در تمام اين دوربينها رضايتبخش نيست،اين سريع بودن لنز، از لحاظ عكاسي در محيطهاي كم نور بسيار اهميت دارد.سيستم فوكوس خودكار F828 با استفاده از سيستم مادون قرمز و هولوگرافيك ،نسبت به بقيه در تاريكي بهتر عمل ميكند.
F828دو مشكل عمده دارد.مشكل اول آن بهم ريختگي رنگها بخصوص در مناطق پر از نور انعكاسي و نيز مناطق مرز بين تاريكي و روشنايي است.هيچ كدام از دوربينهاي ديگر در اين زمينه مشكل عمده اي ندارند.اين مشكل در اين دوربين براي برخي افراد بسيار مزاحم و براي بقيه چندان مهم نيست.اگر تعدادي عكس با اين دوربين گرفته شود،مشكل بهم ريختگي رنگها فقط در تعداد كمي از آنها خودنمايي مي كند.
مشكل دوم
F828 ، بافر كم حجم و كم سرعت آن است.اين كمبود بخصوص در هنگام تهيه عكس با فرمت RAW خودنمايي ميكند.(چند لحظه اي پس از تهيه عكس هيچ پاسخي نمي دهد).اما با فايلهاي JPEG مشكل عمده اي ندارد.يكي از نكات جالب در مورد سوني اندازه لنز سريع آن است.

...........................................................................................

مقدمه و نگارش از : محمد توكلي 24 آبانماه 1384 ممكو

منبع : http://www.digitalcamera-hq.com/sony-digital-cameras-ratings.html