فوائد سونا........Sauna Benefites

سونا اثری آرامبخش بر روی بدن دارد بدن را تنش زدایی می کند و درد های عضلانی را تسکین می دهد . باعث تخفیف تورم و التهاب می شود و بسیاری فوائد دیگر که دراینجا به گوشهای از انها اشاره می شود :

آسم : بیمارانی که از اسم رنج می برند می توانند با استفاده از گرمای سونا , به باز شدن مجاری تنفسی خود کمک کنند و هنگام سونا رفتن در خواهند یافت که تنفس اشان راحت صورت می گیرد .

سرما خوردگی :

سونا اگرچه نمی تواند سرما خوردگی را مداوا کند ولی قادر است احتقان وگرفتگی مجاری تنفسی حاصل از سرماخوردگی را تسکین دهد و روند بهبودی را سریع تر کند .

به هنگام سونا رفتن , درجه حرارت درونی بدن به میزان 1 تا 2 درجه افزایش می یابد . بنابراین حالت یک تب خفیف را برای بدن بوجود می آورد . یک ضرب المثل قدیمی می گوید :

starve a cold , feed a fever که ترجمه تحت الفظی آن می شود :

برای گرسنگی دادن به سرما خوردگی , تب را به او بخوران ! و در واقع به این مفهوم است که دشمن سرما خوردگی تب است و به بی دلیل نیست که دفاع طبیعی بدن نیز از همین حربه استفاده می کند .

ضمن اینکه استفاده منظم و درست از سونا می تواند یک وسیله پیشگیری باشد و بدن را در وهله اول از ابتلا به سرما خوردگی مصون بدارد .

اثر روی پوست: سونا از این جهت که باعث افزایش جریان خون و تعریق می شود اثر خوبی ری پوست دارد . 1 ساعت ماندن در سونا باعث از دست رفتن 2 پوند آب می شود که حدود بک لیتر است . عرق کردن فوائد زیادی دارد ازجمله اینکه منافذ پوست را باز می کند و به پوست ظاهری درخشنده و شاداب می دهد .

سیستم قلبی عروقی : به هنگام سونا رفتن , چون رگها در اثر گرما منبسط می شوند قلب مجبور است که خون بیشتری را به داخل رگها پمپاژ کند و به همین خاطر تعداد ضربان قلب از 70 ضربه در دقیقه در حالت عادی به 120 تا 150 ضربه در دقیقه به هنگام سونا گرفتن می رسد و این فعالیت برای سیستم قلبی عروقی مفید است . بشرط اینکه شخص سالم باشد و ناراحتی قلبی نداشته باشد . به همین خاطر بیماران قلبی و دیابتی و سالمندان حتما باید ابتدا توسط پزشک معاینه شوند سپس با اجازه پزشک و رعایت توصیه های اوبه سونا بروند .

سونا بعد از غذا ممنوع :

از خوردن غذای سنگین و نوشابه ای الکلی قبل از رفتن به سونا باید پرهیز شود . چون هضم غذا نیاز به این دارد که بخش زیادی از جریان خون به طرف دستگاه گوارش برود و این کار توان تبادل حراتی سیستم عروقی را کاهش می دهد در واقع نوعی تداخل با تعریق بوجود می آید که مضر است . استفاده از الکل و یا داروهایی که حالت کند کننده فعالیت های بدنی را دارند و اصطلاحا : Depressant نامیده می شوند می تواند باعث گیجی شود و شخص میزا ن داغ بودن محل را بخوبی حس نکند و یا اینکه بد تر از آن بخواب فرو رود !

ولی تا می توانید از نوشیدن آب غفلت نکنید که وسیله ای مناسبی برای جبران آب از دست رفته بدن در اثر تعریق است ./ .

منبع : Hot Tubes and Home Spas - sauna

benefites