سفر به کلاردشت

سفر به کلاردشت

کلاردشت بهشتی است سرسبز و خنک در دل سرزمین گرم و شرجی و مه گرفته شمال ... ولی از آنجائیکه این منطقه در کوهستان قرار دارد خیلی از کسانی که برای تفریح به شمال می روند از رفتن به این منطقه غافل می مانند شاید به این خاطر که از دریا دور است ! ولی واقعیت این است که شمال ایران در طی تابستان هوای مناسبی ندارد بیشتر شهرها بویژه در غرب مازنداران و گیلان گرم و مرطوب و شرجی است .

برای فرار از این گرما خیلی از شمالی ها به مناطقی چون ارتفاعات  جواهر ده و لاویج و همین کلاردشت پناه می برند.

چند سال پیش که برنامه ای به اتفاق استاد خسرو فر برای صعود به علم کوه داشتیم اتفاقا شبی را هم در این کلاردشت که سر راهمان بود خوابیدیم و چه هوای خنکی و خوبی ... باور کردنی نیست که در این نیمه تابستان هوای این منطقه تا این اندازه سرد باشد  !

شگفتی ما وقتی بیشتر شد که هنگام برگشت از علم کوه هوا ابری شد و برای دقایقی چیزی شبیه برف شروع به بارش کرد ( در یادداشتی که از حدود یک قرن پیش در پناهگاه علم کوه گاشته بودند هم اشاره شده بود که در نیمه تابستان برف باریده است ! و ما این را اول بار نکردیم ولی بعداً به چشم خود دیدیم !)

بهرحال کلاردشت تبدیل به محلی توریستی شده و من افرادی را که با لباس های محلی جنوب خلیج به آنجا آمده بودند از نزدیک دیدم

برای رفتن به کلاردشت از مرزن آباد هم عبور می کنید  در واقع مرزن‌آباد در 25 کیلومتری چالوس در استان مازندران واقع شده است و در شرق و غرب آن دو منطقه مهم توریستی کلاردشت و کجور قرار گرفته که هر کدام از آنها به نوبه خود دارای مناطق گردشگری بکر و طبیعی بی‌نظیر هستند.

مرزن‌آباد شهری زیبا و سرسبز با آب و هوایی کوهستانی و معتدل، از توابع کلاردشت است. در وسط این شهر پادگانی از قدیم ساخته‌اند که هنوز هم وجود دارد و خیلی ها که زمانی در این پادگان دوره آموزشی سربازی را گذرانده اند با اسم مرزن آباد و پادگان آموزشی آن بخوبی آشنا هستند . ولی اکثر افراد فقط از میان این منطقه و ردیف مغازه های آن عبور می کنند ولی اگر کمی به اطراف دقت کنید می بینید که

بهشت گمشده در میان کوه‌های بلند و دره‌ای قشنگ پنهان شده و این منطقه  دارای جاذبه‌‌های طبیعی و تاریخی متنوع است  در واقع روستا‌های  مرزن‌آباد بقدری زیبا و جذاب هستند که اگر یکبار به این مناطق سفر کنید بارها دوباره به این منطقه خواهید رفت . طبیعت بکر و زیبا و چشمه‌‌های آب‌گرم و دریاچه زیبا محلی مناسب برای گردش و تفریح توریست هاست.

روستای دلیر

از هزارچم به سمت مرزن‌آباد، بعد از دزدبن جاده‌ای به سمت دامنه‌‌های علم‌کوه می رود که  از جاده چالوس منشعب می‌شود که در عین حالی که جالب و دیدنی است، شما را به ییلاقی زیبا و سرسبز می‌رساند. توصیه می‌کنیم حتی برای یک بار هم که شده وقت خودتان را تنظیم کنید و سری به این جاده زیبا و روستا‌های اطراف آن بزنید.

13 شهریورماه 1396 – ممکو

/ 0 نظر / 39 بازدید