امروز رفتم طب صنعتی شرکت

امروز رفتم طب صنعتی شرکت و وقت دکتر داشتم که آخرین مرحله طب صنعتی هست .آزمایش خون و ادرار و مدفوع رو یک ماه پیش گرفته بودم ( اواسط ماه روزه ) و امروز هم آزمایش اسپیرومتری = تنقس سنجی دادم و نیز نوار قلب گرفتم که هر دو مورد عالی بودند

وقتی برای بررسی و تحلیل این آزمایشات به دکتر طب صنعتی مراجعه کردم ... دیدم دکتر جلوی پام بلند شد ... متوجه شدم دکتر امیرپور بود که دوازده سیزده سال پیش با هم رفته بودیم آبشار شوی = SHEVI  و چندین بار به اتفاق هم کوه رفتیم از دوستای قدیمی ماست .

نتیجه آزمایش خونم عالی بود فقط مقدار RBC بجای 4.7 یه  مقدار کمتر بود یعنی 4.65

و نیز مقدار MCH هم کمی بالا بود یعنی بجای 31 مقدار 32 بود که افزایش جزیی است که نشونه ضعیفی از کم خونی ماکروسیتیک است ( ناشی از کمبود ویتامین ب 12 و اسید فولیک ) که اینم ناشی از گیاهخواری منه و نخوردن تخم مرغ و منابع حیوانی ...

دکتر گفت هیچ ایرادی نداره فقط یه مقدار مغزها ( گردو فندق و بادام و پسته ) بخور چون هم آنتی اکسیدانت داره و هم کمک می کنه به کم خونی برطرف بشه .

 

 

تست  CBC=   Complete Blood Count=  شمارش کامل سلول های خونی.

CBC یکی از پرکاربردترین آزمایش های خونی است.

آزمایش خون یکی از روشهای ارزیابی وضعیت سلامت افراد است  که بدون آن معاینه بالینی بیمار مشکل است

آزمایش  CBC =  شمارش کامل خونی و نیز  وضعیت  چربی های خون است که سطح کلسترول و تری گلیسرید و نسبت LDL  به HDL  تعداد  گلبول های قرمز، گلبول های سفید، پلاکت ها و نسبت این سلول ها به یکدیگر تعیین می شود مشخص می کند .

و این می تواند مفاهیم و حقایق بسیاری را برای پزشک نمایان کند. برای انجام این تست کافی است مقادیر کمی از خون فرد گرفته شود.

برای خواندن و سر در آوردن از آزمایش خون باید با کلمات اختصاری و مخفف آن آشنا شوید

 R.B.C = RED BLOOD CELL = گلبول های قرمز خون-

شمارش اریتروسیت ها (RBC)

محدوده طبیعی: 4.7 تا  تا 6.1  میلیون سلول در هر میلی متر مکعب است ( در آزمایش خون من این مقدار با حرف  L= LOW نشان داده شده است چون مقدار آن 4.65 بوده است یعنی 5 صدم از حداقل لازم کمتر است که البته قابل اغماض است چون خیلی رقم کوچکی است از طرفی بخاطر اینکه گیاهخوار هستم احتمالا مقدار آهن بدنم کم است !)

در هر ثانیه در بدن سه میلیون گلبول قرمز در مغز استخوان ساخته می شود تا صطح گلبولها در خون  ثابت بماند اندازه این گلبولها از  گلبول های سفید کوچکتر و از پلاکت ها بزرگتر هستند .

RBC تعداد این سلول ها را در همان نمونه کوچک خون گرفته شده اندازه گیری می کند. این تست تنها تعداد گلبول های قرمز را به ما نشان می دهد و برای تشخیص بیماری های مختلف کافی نیست.

 

 

 

 متوسط هموگلوبین سلولی (MCH) Mean Cell Hemoglobin  =     

محدوده طبیعی: ۲۷ تا 31  پیکوگرم

در این آزمایش میزان  متوسط هموگلوبین در یک گلبول قرمز را نشان می دهد. نتایج بسیار بالاتر از محدوده طبیعی، علامتی برای کمبود های تغذیه ای و نتایج بسیار پایین تر از این محدوده می توانند نشانگر کم خونی باشند. من با توجه به اینکه تغذیه ام بیشتر گیاهی است و از مواد مغذی مثل گردو و بادام و فندق و پسته استفاده نمی کنم مقدار MCH ام حدود 32 است که فقط یک رقم از حد مجاز بالایی بیشتر است

بالا بودن MCH  نشان دهنده کم خونی ماکروسیتیک است که در این نوع کم خونی  اندازه گلبولهای قرمز خون از حد نرمال بزرگتر میشود که اغلب  ناشی از کمبود ویتامین ب12 و یا اسید فولیک است

معمولا" با مصرف اسیدفولیک و ب12 کم خونی رفع میشود و نیازی هم با دارو مکمل نیست . من باید مواد غذایی حاوی ویتامین B12 بخورم ( مثل زرده تخم مرغ ) و نیز مواد غذایی که اسید فولیک دارند مصرف کنم ...در مواقع خاص و اضطراری هم می توان باید  روزانه یک قرص اسیدفولیک و هفته ای یک آمپول ب 12 و ب کمپلکس تزریق شود.

 

...............دوشنبه 26 تیرماه 1396 – ممکو – محمد توکلی

/ 2 نظر / 69 بازدید