افتاب و خطر ابتلا ء به ملانوما (سرطان بدخيم پوست )

More Sun Equals More Skin Cancer, Researchers Say<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

افتاب و خطر ابتلا ء به ملانوما (سرطان بدخيم پوست )

<?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" />Wednesday, April 06, 2005

 

 

تحقيقات نشان داده است كه هر چقدر بيشتر در معرض نور خورشيد قرار بگيريد امكان ابتلا به سرطان پوست در شما بيشتر مي شود .

آفتاب بيشتر به مفهوم خطر بيشتر براي ابتلا به سرطان بدخيم پوست به نام ملانوما مي باشد . ملانوما رابطه مستقيم با شدت و مدتي دارد  كه شخص در طي عمر خودش در  معرض نور آفتاب قرار گرفته است .

ضمنا تحقيقات نشان داده است كه تيره شدن پوست در برابر اشعه خورشيد نمي تواند محافظت مناسبي در برابر اشعه مضر خورشيد باشد .

 هر چند خطر ابتلا به ملانوما در آنهايي كه پوست اشان تيره  نمي شود يا ميزان تيرگي آن كم است به مراتب بيشتر است . اما همانگونه كه فرا گرفته ايم چه در كودكان و چه در بزرگسالان عامل مهم در ابتلا به ملانوما ، ميزان دريافت اشعه ماوراءبنفش خورشيد در طي روز است صرف نظر از اينكه پوست  در برابر اين نور به حالت قهوه اي در آيد يا در نيايد .

اشعه هاي UVB جزئ تشعشعات ماوراء بنفشي مي باشند كه شبب آفتاب سوختگي و قهوه اي شدن پوست مي شوند . و آنچه باعث بروز سرطان پوست مي شود در واقع  اشعه UVA است كه به هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشيد  سبب چروكيدن پوست و سرطان مي شود .

در اين مطالعه كه در آمريكا صورت گرفته است 718 بيمار مبتلا به ملانوما در فيلادلفيا و سان فرانسيكو مورد پرسش قرار گرفته اند و جواب هاي انها با پاسخ هاي 945 نفر از افراد ديگري كه سرطان پوست نداشته اند مورد مقايسه قرار گرفته است .

اين تحقيقات بر روي افراد سفيد پوست صورت گرفته است و هيچيك از افراد اسپانيايي تبار يا امريكاي لاتين ( كه پوست هاي تيره دارند ) در اين تحقيق قرار نداشته اند .

از اين افراد در مورد ميزان اشعه اي كه در طي روز  و به هنگام كار يا  به تعطيلات در معرض آن قرار مي گيرند پرسش بعمل آمده است  از سابقه قرار گرفتن آنها ردمعرض آفتاب و ميزاني كه بپوست آنها قهوه اي مي شود نيز پرسش شده است تا ميزان اشعه UVB  را كه اين افراد در طي روز دريافت مي كنند بتوانند مورد محاسبه قرار دهند .

با استفاده يك دستگاه سنجش ميزان اشعه UV  ميزان اشعه اي را كه در محل زندگي آنها وجود دارد و تخمين اينكه هر فرد تا چه مقدار اشعه UVB  در طي روز دريافت مي كند  اندازه گيري شده است . مثلا در نيو اورلئان 20% اشعه UVB   بيشتر از آتلانتا توسط افراد دريافت مي شود .

محققان با اندازه گيري مقدار UVB و مدتي كه در معرض آن قرار گرفته اند شدت متوسط سالانه در معرض قرار گرفتن را براي هر فرد محاسبه كرده اند .

 و نتيجه اينكه 10% افزايش در اين ميزلان دريافت اشعه در سال مي تواند بطور متوسط باعث يك افزايش 19% درصدي در خطر ابتلا به ملانوما در مردان و يم افزايش 16% درصدي در زنان شود .

محققان در يافتند كه افرادي كه قبل از سن 20 سالگي ساعات بيشتري را در تابستان در بيرون از خانه مي گذرانند بيشتر صدمه مي بينند اين موضوع مي تواند اين نظريه را تائي كند كه يكي از عوامل مهم در ابتلا ء به سرطان پوست ، مربوط به مقداري است كه شخص در كودكي در معرض نور خورشيد قرار گرفته است .

ولي اكنون پزشكان به تمام افراد و از هر سني هشدار مي دهند كه  كمتر در معرض نور خورشيد قرار بگيرند .

ملانوما يكي از مرگبارترين انواع سرطان پوست است اما اگر در مراحل اوليه تشخيص داده شود به آساني مورد مداوا قرار مي گيرد . يكي ار علائم شايع آن وجود لكه هاي سياه و با اشكال بدون قاعده بر روي پوست يا بشكل خال هايي است كه خونريزي مي كنند .

انجمن سرطان آمريكا تخمين مي زند كه در سال 2002 53600 مورد ملانوما در آمريكا تشخيص داده شود كه از اين تعداد 7400 در اثر همين مرض جان خود را از دست ميدهند .

 

............................................................................................................منبع

http://www.safety-devices.com/UVHazards.htm

مترجم : محمد توكلي-فروردين 1384 ماهشهر

 

/ 0 نظر / 16 بازدید