فوائد بهداشتي روزه گرفتن :

<?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" />Wednesday, October 20, 2004<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

فوائد بهداشتي روزه گرفتن :

Health Benefits of Fasting

 مقدمه :

روزه گرفتن در فر هنگ ها و آئين هاي مختلف به شكل هاي گوناگون از دير باز وجود داشته است . همانگونه كه در آئين اسلام  هم بر آن تاكيد شده است و به شكل امتناع از خوردن و آشاميدن از طلوع آفتاب تا غروب آفتاب و به مدت حدود يك ماه و در ماه رمضان قرار داده شده است و طبق نص صريح قران عمل به آن بر مسلمانان واجب است .  در آئين مسحيت ؛ يهود و حتي زرتشيان هم نمونه هايي از مراسم وجود دارد .

 امروزه در غرب موسسه هاي بهداشتي هم روشهايي براي روزه گرفتن دارند تا بدينوسيله زمينه سلامتي افراد را فراهم آورند . فقط مدت و شيوه انجام آن متفاوت است مثلا در بعضي از انواع روزه كه معمولا بين 10 تا 15 روز طول مي كشد . تنها آب مصرف مي شود يا  فقط از آب ميوه استفاده مي كنند و روش هايي از اين قبيل .

آنچه مسلم است باز بر طيق گفته قران ، روزه  عمدتا بدليل اثراتي كه بر  روي روان آدمي مي گذارد و نقشي كه در پاك كردن نفس  انسان دارد و باعث ايجاد تقوي و پر هيزكاري مي شود مورد تاكيد قرار گرفته است اما پر واضح است كه همانگونه كه كشاورز گندم را براي بدست آوردن محصول گندم مي كارد و نه بدست آوردن كاه ، ولي خود بخود اين نتيجه هم حاصل مي شود . روزه هم اگر چه براي كسب تقوي  الهي  و پرورش فضائل اخلاقي و دوري از رذائل اخلاقي است اما بهر حال اثرات مثبت جسمي  خودش را هم به همراه دارد . چون بهر حال جسم و جان با هم توام هستند و در  هم تاثير مي گذارند .

در اينجا بخشي ار اين اثرات مثبت آورده شده است . لازم به يادآوري است كه روزه هم مثل ساير روشها بايد به درستي صورت گيرد تا براي بدن نتايج معكوسي به بار نياورد .

Dr. Cinque's Facts about Fasting

حقايقي از زبان دكتر سينك در مورد روزه :

 

 دكتر رالف سينك كه از سال 1976 بطور تمام وقت نظارت  بر روي اثرات درماني روزه  را بر عهده داشته و تجربيات زيادي در اين رمينه دارد  تعدادي از اثرات مثبت روزه را بر شمرده است كه در اينجا آمده است :

 

1-    روزه مي تواند به سرعت باعث كاهش وزن شود بدون اينكه رنج زيادي از نظر گرسنكي متحمل شويد اغلب مردم تعجب مي كنند از اينكه به هنگام روزه گرفتن ، تمايل آنها هم به خوردن غذا كم مي شود .

 

2-    روزه گرفتن سبب مي شود كه بدن سم زدايي شود . چون به هنگاميكه بدن اقدام به شكستن و هضم چربي ها مي كند بسياري از مواد سمي موجود در آنها را نيز دفع مي كند .

 

 

3-    روزه سبب مي شود كه دستگاه ها ضمه كه فوق العاده به استراحت نياز دارد براي مدتي از حجم كاريش كم شود و استراحت كند . به همين خاطر است كه بعد از روزه گرفتن توانايي دستگاه هاضمه و دفع بدن بطور شگرفي افزايش  يابد .

 

4-     روزه باعث برطرف شدن فر آيند تورم و التهاب در بدن مي شود .  از جمله سندروم هاي التهابي دردناك مانند آرتريت روماتوئيد .

 

 

5-    روزه باعث تخفيف واكنش هاي آلرژي و از جمله آسم و تب يونجه مي شود .

6-    روزه باعث مي شود تجمع غير عادي مايعات در بدن از جمله : خيز ( ادم ) در زانو ها و ساق ها و تورم شكم  بر طرف شود .

 

7-    روزه گرفتن باعث مي شود بدون استفاده از دارو ، فشار خون كاهش پيدا كند در بسياري از موارد روزه گرفتن در مدت دو هفته فشار خون را به محدوده طبيعي آن بر مي گرداند . و در صورتيكه شخص روش درستي را در خوردن در پيش بگيرد و زندگي سالمي را  براي خود در پيش بگيرد اين كاهش فشار خون همچنان پا برجا مي ماند .

 

 

8-    روزه روش خوبي براي فائق آمدن بر عادات و خصلت هاي بد است بسياري از مردم  به همين روش خود را از شر سيگار كشيدن و الكل نجات مي دهند . حتي آنهائيكه به مواد مخدر معتاد هستند مي توانند از اين طريق ترك كنند . روزه گرفتن به سرعت نياز به نيكوتين ؛ الكل ، كافئين و ديگر مخدر ها را بر طرف مي كند .

 

9-    روزه گرفتن باعث شفافيت پوست و جلاي چشم ها مي شود . در هنگامئروزه گرفتن مشاهده خواهيد كرد كه لكه هاي پوستي شما برطرف مي شود. و چشمايتان درخشنده و براق مي شود.

 

 

10-                       بعد از روزه گرفتن حس چشايي شما از نظر احساس طعم غذا ، تقويت مي شود بسياري از افراد اعتراف مي كنند كه بعد از روزه گرفتن غذاها براي آنها طعم متفاوتي پيدا مي كند و بسيار خوشايند تر مي شود .

 

11-                        روزه ، روش بسيار كاملي براي داشتن يك زندگي سالم و بهداشتي است . روزه گرفتن باعث ايجاد انگيزه در شما مي شود تا  اعتماد به نفس بيشتري به خود پيدا كنيد و روش تازه و بهتري  در زندگي در پيش گيريد .  

 

 

12-                       روزه باعث جمع شدن معده مي شود به گونه اي كه مضر نباشد و آن را به اندازه طبيعي خودش بر مي گرداند . اكثر افراد بعد از روزه گرفتن تمايل كمتري به خوردن غذا پيدا مي كنند .

مترجم : محمد توكلي

منبع : http://cinque.getwebspace.com/facts.html

توضيحات :

ادم: edema( خيز ) به تجمع بيش از اندازه مايعات در بافت هاي بدن گفته مي شود كه باعث تورم مي گردد. مثلا تورم در زانو ها مي تواند بدليل اشكال در كار قلب باشد .

در بسياري از منابع آنچه با عنوان روزه آمده است روزه اي است كه در طي آن اب هم نوشيده مي شود . روزه اي كه هيچگونه ماده غذايي و نوشيدني در آن مصرف نشود را روزه خشك مي نامند .

روزه آب ميوه  يا بهتر بگوئيم : رژيم آب ميوه بيشتر در مورد كساني استفاده يم شود كه روزه با آب در مورد آنها امكان پذير نيست .

 

/ 0 نظر / 14 بازدید