اندازه گيري دقيق ميزان محافظتي

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

<?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" />Thursday, June 09, 2005

Determination of the ultraviolet protection factor of textile materials:measurement precision.

 

اندازه گيري دقيق ميزان محافظتي كه منسوجات از بدن  در برابر اشعه ماوراء بنفش بعمل مي آورند .

 

مقدمه :

اين روزها همه چيز رنگ و بوي استاندارد را به خود گرفته است و انصافا ممالك اروپايي در اين زمينه پيشتاز هستند بطوريكه براي هر چيزي استاندارد خاص2 خودش را وضع كرده اند از جمله : موضوع مقدار محافظتي كه منسوجات در برابر اسعه ماورائ بنفش خورشيد از خود نشان مي دهند كه اين موضوع در بعضي جوامع مانن ايران فكر مي كنم حتي طرح هم نشده است

بطوريكه شايد اصلا كساني ندانند : UPF اصلا چيست ؟

از سالها پيش خوانده بودن كه بريا محافظت در برابر شعاعهاي مخرب نور خورشيد خصوصا در تابستان كه نور آفتاب شديد تر است بايد لباسهاي كلفت نخي پوسيد كه بهترني نمونه آن همين لباسهاي جين ( يا بقول ايراني ها شلوار و پيرهن : لي ) مي باشد چون هم خنك است و هم پوست را در برابر آفتاب حفظ مي كند بر خلاف عده اي كه در تابستان لباسهاي خيلي نازك و حتي آستين كوتاه مي پوشند پوشيدن اين لباسها فقط در طي شب مجاز است و رد طي روز باعث عبورشعاعهاي خورشيد و آسيب جدي به پوست مي شود .

اينكه مدتهاست كه در اروپا استانداردهايي هم براي اندازه گيري ميزان محافظت پارچه هاي مختلف در برابر نو خورشيد وضع شده است كه متن كوتاه زير اشاره اي به همين موضوع دارد :

 

 

پس زمينه :

اين روزها توجه زيادي به استفاده از منسوجاتي كه بدن را در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشيد محاقظت كنند وجود دارد . با استفاده از روشهاي آزمايشگاهي ، ميزان محافظتي را كه منسوجات مختلف در برابر اشعه مضر خورشيد دارند  بارها مورد ارزيابي و بررسي قرار داده اند اما موضوعي كه بيش از همه مهم است اين است كه اين ازمايشات تا چه اندازه واضح و دقيق هستند وچگونه آنها را با هم مقايسه كنيم . روشهايي كه در آزمايشگاه براي تعيين دقيق ميزان محافظت منسوجات در برابر اشعه ماوراء بنفش UPF وجود دارد بر طبق استانداردهاي جديد اروپا شرح داده شده است و تحت عنوان : PR EN 13758  آمده است .

30 متخصص كه از 11 كشور عضو اتحاديه گرد هم آمده اند و  يك گروه كاري بنام : كميته استاندارد سازي اروپا :

 European Standardization Commission (CEN), را تشكيل داده اند تا به توافقي در زمينه اين روشها برسند .

 در اين مقاله : قابليت اطمينان اين آزمايشات براي تعيين ميزان محافظت منسوجات در برابر نور ماوراء بنفش براي آن دسته از منسوجاتي كه تقريبا در تماس با پوست قرار دارند و در شرايط استراحت و خشك بودن مورد مطالعه قرار گرفته است . روشها : براي دقت اين آزمايشات از 8 آزمايشگاه و 9 دستگاه اندازه گيري مختلف در 5 كشور جداگانه استفاده شده است كه به اندازه گيري 14 نوع مختلف پارچه پرداخته اند و توان مقاومتي آنها را در برابر ماوراء بنفش مورد مطالع قرار داده اند . تجزيه و تحليل آماري اين نتايج بر اساس : ايزو : ISO5725 اعلام شده است .

نتايج : انحراف استاندارد تكرار پذيري اين روشها مستقل از ميزان محافظت آنهاست كه از 1 تا 70 است و مقدار آن 1.36 است . اما مقدار  انحراف استاندار تجديد پذيري اين آزمايشات با مقدار محافظتي كه اين منسوجات دارند افزايش پيدا مي كند .

نتيجه گيري :

براي مقادير بالاتر UPF تفاوت بين آزمايشات مختلف تنها ناشي از تفاوت آزمايش كنندگان ة دستگاهها و ميزان كاليبره بودن آنها بودن است و اين موارد مي تواند مهم باشد و به هيمن جهت دسته بندي منسوجاتي كه توان حفاظتي بالايي از نظر UPF  دارند را كمي مشكل مي كند .

...............................................ترجمه و مقدمه : محمد توكلي – 19 خرداد1384

 

منبع :  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?cmd=Retrieve&db=PubMed&dopt=Abstract&list_uids=11555332

 

 

/ 0 نظر / 21 بازدید