برگه راهنمای استفاده از قوری نتی

برگه راهنمای استفاده از قوری نتی

Neti pot instruction sheet

مقدمه :

 

اهمیت شستشوی روزانه :

ترجمه دستور کار با قوری نتی بهانه ای شد تا موضوع شستشوی مجاری تنفسی را با نگاه دقیق تری بررسی کنیم و اهمیتی را که در بهداشت و سلامت فردی ما دارد بیشتر نشان دهیم .

شستشوی روزانه  بینی و مجاری تنفسی بسیار اهمیت دارد و می تواند به بالابردن بهداشت بدن و حتی جلوگیری از بیماریها کمک زیادی کند. و این اختصاص به تمرینات یوگا هم ندارد.

ولی از آنجائیکه یوگا تمرینی برای پاکسازی روان و جسم است و نیز روی تنفس درست ؛ بسیار تاکید دارد طبیعی است که تمیزکردن مجاری تنفسی هم در یوگا بسیار اهمیت داشته باشد از همین روست که قوری ویژه ای برای این کار دارد و روشی که ساده ولی خیلی موثر است که در زیر بطور مشروح توضیح داده شده است .

ویژگی ریه

شاید اغلب مردم این نکته را ندانند که هیچ قسمت داخلی بدن با محیط بیرونی تماس ندارد جز ریه ها !  ریه ها تنها ارگان هایی در بدن هستند که مستقیما با محیط خارجی در ارتباط هستند ( دهان و درون  روده ها جز بخش های درونی بدن محسوب نمی شوند و ازاین جهت پر از میکرب هستند ).

این نشان می دهد که چقدر تمیزی هوا در سلامتی بدن انسان نقش دارد و بی جهت نیست که بدن این همه فیلتر و اقدامات دفاعی برای مقابله به آلودگی هوا در مجاری تنفسی قرارداده از موهای بینی و حفره های فوقانی تنفسی تا مژکهای درون نای که بی وقفه در حال ارتعاش هستند  و موکوسی که بطور پیوسته در مجاری تنفسی ترشح می شود تا این ذرات ریز را بدام اندازد و بصورت خلط به بیرون بفرستد. 

عکس ؛ مفید و مختصر

البته اگر یک عکس یا فیلم یک دقیقه ای از روش انجام کار را نگاه کنید شاید نیازی به خواندن این مطالب مفصل هم نداشته باشید چون طرز استفاده از قوری با وجودیکه ریزه کاریهای هم دارد ولی  بسیار ساده است و با چند بار استفاده آن را یاد می گیرید اما هر چقدر استفاده از این روش ساده و بدون خرج  است تاثیرات آن بسیار مهم است .

تازگی و طراوت تنفس

شما وقتی مجاری تنفسی را شستشو می دهید کاملا احساس تازگی و طراوات و تمیزی را در بینی خود حس می کنید

این تمیزکاری برای آن عده ای که متاسفانه اسیر دام دخانیات و سیگار شده اند بسیار ضرورت دارد چون مجاری تنفسی این افراد بشدت آلوده است و بسادگی هم تمیز نمی شود.

قوی چینی یا پلاستیکی ؟

وسیله مورد نیاز برای این کار یک قوری چینی بدون در است که حالت بیضی دارد . البته اشکال مختلف این قوری ها وجود دارند . بهترین نوعش همین قوری های سرامیکی ( یا چینی ) هستند که قیمتش در حالا حاضر حدود 20 هزار تومن است. قوری های پلاستیکی ارزان (حدود 6 هزار تومن) هم وجود دارد ولی استفاده از قوری چینی بهداشتی تر و راحت تر است و با محیط یوگا سازگاری بیشتری دارد.

آب مقطر و محلول های گیاهی

بهتر است از آب مقطراستفاده کرد. چون آب باید کاملاً تمیز و صاف باشد.

 من خودم از باقی مانده دمنوش ها که صاف شده اند برای این کار  استفاده می کنم . این یک روش ابتکاری است که حس خوشایندتری هم دارد از جمله دم کرده چوب  دارچین وهل برای ضد عفونی کردن و تمیزی مجاری تنفسی کمک بیشتری می کند.

تجربه ای شخصی :

نکته ای که لازم می دانم به آن اشاره کنم این است که من سالهای متمادی بدون اینکه از وجود چنین قوری در یوگا اطلاع داشته باشم ...شستشوی بینی و مجاری فوقانی را با روشی دیگر و چند بار در روز انجام میدادم !

تمیزکاری روزانه :

این تمیزکاری را نباید فقط محدود به قبل از تمرینات یوگا کرد. بنظرم استفاده از آن باید بصورت عادت روزانه درآید (درست مثل مسواک کردن که هر روزه انجام می دهیم)

بویژه مواقعی که در محیط های آلوده ( مثل کوچه و خیابان و فضاهای سربسته اداری و کاری و حتی درون اتوبوس و هواپیما بوده اید لازم است انجام دهید .

چون هوای تنفسی این امکان که تهویه درستی ندارد مملو از مواد آلاینده و عوامل بیماری زا ( پاتوژن ) است هر چند سیستم تنفسی جاروبکهای مژک مانندی برای بدام انداختن این ذرات ریز آلاینده دارد ولی این شستشو می تواند روشی تکمیلی برای کمک به آن پاکسازی داخلی بدن باشد .

حتی ویروسهایی که در هوای تنفسی وجود دارند و بسادگی باعث انفلونزا و سرما خوردگی و گلودرد ...می شوند به این شکل از مجاری تنفسی شسته می شوند و یا دست کم شمارشان کاهش پیدا می کند.

 

بهتر شدن حس بویایی و چشایی

یکی ازنتایج این شستشو بهتر شده حس بویایی است و بویژه قبل ار غذا خوردن می تواند باعث بهتر حس کردن بو و طعم غذا شود . و اشتها و لذت غذا خوردن را بیشتر کند .

تحمل در شروع کار

لازم است به این نکته اشاره کنم که در شروع شستشو ممکن است این کار  کمی برای شما دشوار باشد و حتی باعث اشک ریزش از چشم ها شود ولی ناامید نشوید و ادامه دهید چون  بدن با این روش شستشوهم مثل خیلی کارهای دیگر بتدریج عادت می کند.

 

 

 

قوری نتی = neti pot

 

قوری نتی یک آفتابه کوچک سرامیکی است  که آن را با آب نمک پر می کنند تا برای تمیزکردن مجاری تنفسی استفاده شود.

شستشوی سینوس ها بعنوان روشی برای نظافت شخصی روزانه توصیه شده است.

پاکسازی سینوس ها به این روش سبب تسکین نشانه های  ناشی از سرماخوردگی , آنفولانزا، عفونت سینوسی ، خشکی بینی ، آلرژی های و سایر تحریکات سینوسها می شود .

همچنین این روش می تواند کمک کند تا تورم غشاء بینی کاهش پیدا کند

استفاده از قوری نتی بسیار ساده است و فقط نیاز به 3 تا 5 دقیقه وقت دارد . و می تواند باعث بهتر شدن تنفس ، بویایی و چشایی شما شود .

 

طرز استفاده از قوری نتی :

 1. قوری نتی را با آب پر کنید . این آب باید ولرم باشد ( نه سرد و نه گرم ) و بتوان آن را مستقیماً  از شیر آب بداخل خوری ریخت ( تقریبا ً حدود نصف فنجان آب ) . اگر آب لوله کشی شما چندان مطلوب نیست توصیه می شود که ازآب مقطر برای این کار استفاده شود.

 2. نصف یا 4/1 قاشق چایخوری نمک بدون ید را در این آب بریزید  و با قاشق  خوب به هم بزنید تا نمک حل شود.

 3. سرتان را به طرف سینک دستشویی خم کنید و گردنتان را به آرامی به سمت پائین بیاورید.

 4. لوله قوری نتی را به آرامی درداخل حفره سمت راست بینی قرار دهید بطوریکه کاملا سوراخ را پر کند و نشتی نداشته باشد.

 5. اندکی دهانتان را باز کنید و در طی انجام این شستشو بطور پیوسته از راه دهان تنفس کنید. این کار ضرورت دارد تا آب وارد حنجره ( در پشت حلق ) دهان  شما نشود .

 6. سرتان را به یک سمت خم کنید بطوریکه سوراخ بینی راست شما در بالای سوراخ بینی چپ قرار گیرد. کج کردن قوری نتی باعث می شود که محلول درون آن وارد سوراخ سمت راستی بینی شما شود . بعد از چند ثانیه این آب از طریق سوراخ سمت چپ بینی به بیرون و درون لگن دستشویی ریخته می شود .

 7. بعد از اینکه قوری نتی کاملا خالی شد . لوله قوری از بینی راست خارج کنید و محتوای هر دو سوراخ بینی را بیرون دهید و به آرامی بینی خود را درون یکم دستمال خالی کنید.

 8. همه این مراحل را 1 تا 7 را برای بینی سمت چپ هم تکرار کنید.

   

چند نکته :

 1. بعد از هر بار استفاده قوری نتی را بطور کامل بشوئید.هر از چندگاهی هم آن را در ماشین ظرفشویی قرار دهید تا کاملاً تمیز و بهداشتی شود. قوری نتی هم باید مانند مسواک کاملاً شخصی باشد و برای رعایت بهداشت از این قوری نباید فرد دیگری هم استفاده کند. همه اعضای  باید قوری نتی ویژه خود را داشته باشند.

 2. توصیه می شود برای شروع کار در ابتدای کار نصف نمک توصیه شده را به آب اضافه کنید تا بینی شما بتدریج با این روش شستشو عادت پیدا کند.

 3. استفاده از یک لایه نازک وازلین در داخل سوراخهای بینی قبل از شستشو  باعث می شود که تسکین پوست های حساس می شود.

 4. درصورتیکه هر گونه ناراحتی را احساس کردید لطفاً استفاده از قوری نتی را متوقف کنید و در این مورد با پزشکتان یا با بهیار مشورت کنید.

   

   

  وسایلی که نیاز دارید :

 1. قوری نتی

 2. آب ولرم

 3. 4/1قاشق چای خوری نمک بدون ید

   

عبارات و اصطلاحات

 

Sinus cleansing procedure= دستور پاکسازی سینوس

Procedure = روش – رویه - دستور االعمل

Pitcher = آقتابه ، پارچ

Regimen = رژیم غذایی یا بهداشتی

Cleansing your sinuses = پاکسازی سینوسها

Nasal passage = مجرای بینی

Nasal membrane = غشاء بینی

Sinus infection = عفونت بینی

Sense of smell = حس بویایی

Nasal dryness = خشکی بینی

Cold = سرماخوردگی

Flue = آنفلونزا

Sinus irritation = تحریک سینوسها

Nostril = سوراخ بینی = منخر

Thoroughly = بطور کامل

 Sanitize = بهداشتی کردن

Household = اهل خانه – خانگی

Accustom = عادت کردن – خو گرفتن

Sooth sensitive skin = تسکین پوست حساس

Health care provider = بهورز - بهیار (این هم از آن عباراتی است که معادل پارسی دقیقی ندارد چون چنین اشخاصی که توصیه های پزشکی را ارائه دهند باشند در بهداری های ما وجود ندارد بد نیست از معادل بهورز  یا بهیار برای آن استفاده کنیم هر چند خود این بهیار گاهی ترجمه واژه انگلیسی paramedic (پیراپزشک) است.

 

 

..................مقدمه و ترجمه از محمد توکلی –یکشنبه 28 آبان ماه 1396 – ممکو

منبع :

بروشور D&C Health products

 

 

120 تریلیون تومن بابت ساخت مسکن مهر صرف شده است

400 هزار واحد مسکونی آن هنوز آب و برق ندارند

نزدیک 2 میلیون مسکن ساخته شده

 

/ 0 نظر / 97 بازدید