مگا پيكسل چيست ؟

<?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" />Thursday, November 17, 2005<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

مگا پيكسل چيست ؟

مقدمه :

يكي از ره آوردهاي اعجاب انگيز و بسيار مفيد روزگار كنوني ما ، دستيابي بشر به فنآوري ديجيتال مي باشد و در اين ميان دوربين هاي ديجيتال با توانايي هاي منحصر بفرد و بي پاياني كه دارند دريچه اي نو در ثبت تصاوير را بر روي ما گشوده اند . به همين جهت استفاده از اين دوربين ها حتي براي تفريح و تفنن هم بصورت يك ضرورت در آمده است و بنابراين لازم با اصطلاحات و معيارهايي كه براي خريد اين دوربين هاي و كار با آنها لازم است آشنا شويم .

يكي از اين معيارها روش اندازه گيري كيفيت تصاوير گرفته شده است كه با عنوان تعداد پيكسل (كوچكترين واحد نمايش تصوير ) سنجيده مي شود و چون تعدا اين پيكسلها خيلي زياد است از پيشوند مگا كه به معني ميليون است هم قبل از نام پيكسل استفاده مي شود و به اين ترتيب مگاپيكسل كه عبارت از 1 ميليون نقطه در تصوير است براي نشان دادن كيفيت اين دوربين ها بكار مي رود اين روزها كمتر دوربيني وارد بازار مي شود كه رزولوشن (قدرت تفكيك ) آن كمتر از 3 مگاپيسكل باشد . همانگونه كه در متن زير هم آمده است بالا بودن مگاپيكسل هنگامي مفيد است كه بخواهيم از عكس گرفته شده يك پرينت بگيريم بنابراين اگر قصد پرينت گرفتن عكسها را نداريد ضرورتي ندارد كه بهايي چند برابر براي  دوربيني با رزولوشن بالا بپردازيد . همين دوربين هاي ارزان قيمت چيني با نام BENQ  كه رزولوشني حدود 2 تا 3 مگا پيكسل دارند نياز شما را برآورده مي كنند .

هر چند تكنولوژي باعث آساني بسياري از كارها و از جمله عكاسي شده است ولي هنوز هم  مهارت و هنر عكاس حرف اول را مي زند و از همين رو است كه معدود كساني هستند كه با دوربين هاي ارزان قيمت ، عكسهايي با كيفيت خوب و بالا مي گيرند كه  بسيار كسان ديگر  با دوربين هاي  پيشرفته و   گرانقيمت ،  قادر به گرفتن  آن نمونه عكسها نيستند  ! * در اين مورد باز هم صحبت خواهيم كرد .

 

مگا پيكسل به معني يك ميليون پيكسل مي باشد و يكي از معيارهايي است كه در مورد دوربين هاي ديجيتال در نظر گرفنه مي شود و نشان دهنده ميزان قدرت  تفكيك RESOLUTION  تصويري است كه توسط اين دوربين ها گرفته شده است .

پيكسل در واقع يك مربع بسيار ريز در صفحه نمايش كامپيوتري است كه بقدري كوچك است كه بشكل يك نقطه به نظر مي رسد . صفحه نمايش هم يك شبكه جامد است كه اين مربع ها يا نقطه ها را نشان مي دهد نقطه هايي كه مي توان آنها را بسادگي با استفاده از يك ذره بين مشاهده كرد .

هر چقدر كه تعداد اين پيكسل ها و يا نقطه ها بيشتر باشد تصوير صاف تر و شفاف تري بر روي صفحه نمايش نشان داده مي شود و وضوح عكس بالاتر است .  هر چقدر تعدا ايننقطه ها يا پيكسل ها بيشتر باشد مقدار خلوص تصوير بيشتر است و نتيجه اينكه تصوير بسيار واقعي تر و بهتر بنظر مي رسد .

به همين جهت در دوربين هاي ديجيتال ، مقدار كيفيت تصوير را با واحد مگاپيكسل اندازه گيري مي كنند . مثلا دوربيني كه ميزان تفكيك آن 1/3 مگاپيكسل است مي تواند تصويري بگيرد كه مقدار تفكيك آن برابر با : 1536*2048 باشد كه معادل  728  3.145  پيكسل است  . كه اين قدرت تفكيك برابر با همان 1/3 مگاپيكسل مي باشد يا در واقع 3 ميليون نقطه در تصوير گرفته شده وجود دارد .

كيفيت تصويري را كه يك چاپگر يا پرينتر  مي گيرد با واحد نقطه در اينچ  DPI(dot per inch)  اندازه گيري مي كنند . به همين جهت پرينتري كه قادر است فقط تا   DPI300 را پرينت بگيرد نمي تواند تصويري را كه با 1/3 مگا پيسكل گرفته شده است بخوبي چاپ كند .  و به همين جهت نمي تواند جزئيات ريزي را كه رد تصوير وجود دارد نشان دهد . و در نتيجه تصوير ممكن است بصورت مجموعه اي از مربع ها ديده شود . . اگر شما بخواهيد كه چنين عكسي را چاپ كنيد بايد اطمينان حاصل كنيد كه پرينتر مورد نظر شما همان چيزي است كه مناسب چاپ تصاوير با وضوح بالاست .

تعداد مگا پيكسل ها مورد نياز بستگي به اين دارد كه دوربين را براي چه منظوري مورد استفاده قرار مي دهيد  و اينكه به هنگام چاپ ، عكس را در چه اندازه اي مي خواهيد چاپ كنيد ؟

هر چقدر كه ميران تفكيك يا همان پيكسلها بالاتر باشند دوربين شما توانايي بيشتري براي چاپ عكس هايي كه گرفته در اندازه هاي مختلف را دارا مي باشد مثلا مي توانيد عكسها را در ابعاد 10*8  چاپ كنيد .

اما براي انهايئيكه نمي خواهنداين عكسها را بر روي كاغذ چاپ كنند اما ترجيح مي دهند كه تصوير كامپيوتري شفاف و واضح تري داشته باشند خريدن دوربيني كه مقدار مگاپيكسل آن بالا باشد ضرورتي ندارد . در اين موارد حتي خريدن دوربيني كه ميزان قدرت تفكيك آن 5/1 مگاپيكسل باشد كافي است . هر چند بيشتر دوربين هايي كه بعد از سال 2005 ساخته شده اند داراي قذدرت تفكيك  1/3 مگاپيسكل و بالاتر مي باشند .

اگر شما در نظر داريد كه تصاوير گرفته شده را با ابعاد  10*8 چاپ كنيد . كارشناسان توصيه مي كنند كه از دوربيني با رزولوشن 4 تا 5 مگا پيكسل استفاده كنيد . يعني چيزي حدود 2000*2500 .

براي چاپ عكسهايي با ابعاد : 16*12 بايد بدنبال رزولوشن 2400*3200 يا بالاتر باشيد كه معدال 6 مگاپيكسل است .

براي مقايسه خوب است بدانيد كه بسياري از عكاسان حرفه اي از دوربين هاي ديجيتالي با 11 مگاپيكسل استفاده مي كنند كه بالاترين ميزان وضوح را در حتي به هنگام چاپ عكس در ابعاد خيلي بزرگ دارا مي باشد . اگر شما در نظر نداريد كه تصاوير گزفته شده را در ابعاد بزرگ چاپ كنيد خرج كردن و هزينه كردن پول بيشتر براي خريد اينگونه دوربين ها در واقع هدر دادن پول است .

در كنار مقدار مگاپيكسلي كه يك دوربين ديجيتال دارد ، معيار مهم ديگري كه بايد در نظر گرفته شود ميزان حافظه داخلي دوربين ديجيتال است كه تفاوت عمده اي را بين دوربين هاي مختلف ايجاد مي كند . هر چقدر كه حافظه داخلي دوربين شما بيشتر باشد قابليت انعطاف بيشتري خواهد داشت  هر چند  كارتهاي حافظه FLASH CARDS  هايي كه هم اكنون وجود دارند قيمت چندان گراني ندارند و مي توان انها را بر روي دوربين هاي ديجيتال قرار داد و ظرفيت آنها بالا برد .

 

 

 

.................................................................مقدمه و ترجمه : محمد توكلي – 26 آبانماه 1384 ممكو

* منظور من هيچكس خاصي نيست !!
منبع:

http://www.wisegeek.com/what-is-a-megapixel.htm?referrer=adwords_campaign=megapixel_ad=018591&_content_kw=megapixel

 

 

/ 0 نظر / 50 بازدید