polarized sunglasses…….

عينك هاي پلاريزه polarized sunglasses…….<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

اين نوع عينكها از طريق قرار دادن ماتريكس و شبكه اي از كريستالها در  بين دو لايه  شيشه عينك  بوجود مي آيند . اين لايه طوري  قرار داده مي شود كه مجموعه  شيشه عينك به شكل يك كريستال بزرگ عمل مي كند و نور را در يك جهت قطبي يا پلاريزه مي كند و اين امر باعث مي شود كه ميزان تفرق و پراكندگي نور و انعكاس ان را كاهش مي دهد . حالتي كه بسيار مناسب براي ماهيگيري و محوطه هاي كنار ساحل است .

دقت كنيد كه پلاريزاسيون به هيچ وجه باعث حفاظت در برابر اشعه مضر ماوراء بنفش نمي شود . به همين جهت بايد علاوه بر پلاريزه كننده از جذب كننده اشعه  ماوراء بنفش هم در اين گونه عينكها استفاده شود .

اشعه ماوراء بنفش  يا ultra violet = uv   به آن دسته از امواج خورشيد گفته مي شود كه فركانسي بالاتر از نور مرئي دارند و بخاطر همين فركانس بالا و انرژي فوق العاده اي كه دارند قادرند به سلولهاي موجودات زنده و از جمله انسانها آسيب جدي وارد كنند .

اشعه ماوراء بنفش در انسان مي تواند باعث آب مرواريد ، آفتاب سوختگي ، سرطان (پوست ) شود . كمترين اثر آن روي پوست ايجاد چين وچروك و پيري زود رس پوست است . بخصوص آسيبي كه به DNA سلول زنده وارد مي كند مي تواند سبب جهش هاي ژنتيكي نامطلوب و نهايتا سرطان گردد .

#  بر حسب نوع فركانس : 3 نوع اشعه ماوراء بنفش وجود دارد :

UV-A

UV-B

UV-C

جو زمين قادر سات كه اشعه UV-C  را فيلتر كند بنابراين از اين نظر مشكلي نداريم . اما بدن بايد در برابر آن دو نوع ديگر محافظت شود اين كار در مورد پوست با استفاده از پوشش مناسب و كلاه و استفاده از كرمهاي ضد افتاب صورت مي گيرد ودر مورد چشمها با استفاده از عينكهاي مناسب كه جاذب اشعه ماوراء بنفش باشند امكان پذير است .

UV-B  باعث آفتاب سوختگي ، آب مرواريد  و سرطان مي شود. اين اشعه تا 3 فوتي ( حدود 1 متري ) عمق آب هم نفوذ مي كند و  مي تواند حتي در يك روز ابري  از لايه هاي نازك ابر عبور كرده و به زمين برسد ! بنابراين حتي د رروز هاي ابري هم لازم است كه خود را در برابر شعاعهاي مضر خورشيد ! حفاظت كنيم .

UV-A  هم مي تواند سبب واكنش دارويي ناشي از نور شود .

كاتاراكت  يا همان اب مرواريد حالتي است كه در ان عدسي شفاف چشم كدر مي شود و د رمسير عبور نور مانع ايجاد كرده و ديد شخص را مختل مي كند . يكي از علل عمده آن بخصوص در كشور هاي پر افتابي مثل ايران همين قرار گرفتن بيش از اندازه د ربرابر شعاهاي ماوراء بنفش خورشيد است . علاج ان برداشتن عدسي كدر شده .و قرار دادن يك عدسي مصنوعي بجاي آن است .

نور خورشيد اشعه مادون قرمز  INFRA RED = IR  نيز از خود ساطع مي كند كه فركانسي پائين تر از نور مرئي دارد و به شكل گرما جذب مي شود .

براي اينكه عينكهاي آفتابي توانايي محافطت چشم در برابر اشعه هاي مضر را داشته باشند لازم است حداقل 99% از اشعه ماوراء؟ بنفش خورشيد را جذب كنند . بنابراين بايد عينكي را انتخاب كرد كه يكي از شرايط زير را داشته باشد :

# 99% يا 100% اشعه ماوراء بنفش خورشي را جذب كند

#  امواج ماوراء بنفش تا طول موج 400 نانو متر را جذب كند

#  از نوع كاربرد خاص BS  باشد يا استاندارد : ANSI UV  را دارا باشد .

.............................

عينكهاي فوتو كروماتيك :

اينگونه عينکها نياز به اشعه ماوارءبنفش از نوع بی دارند تا بتوانند تغيير رنگ دهند و به همين جهت از پشت شيشه های اتومبيل و هواپيما كه اين نوع اشعه را جذب می كنند تغيير رنگ نمی دهند .

رنگ عينك بهتر است قهوه ای باشد چون اين نوع رنگ تقريبا ۶۰٪ اعوجاج نوری مربوط به رنگ ابی را جذب می كند و قدرت تفكيك چشم را هم به ميزان زيادی بالا نگه می دارد ولی چون رنگ قهوه ای چندان جالب نيست و بخصوص در يك روز گرم تابستان حالت گرمی بيشتری را به شخص القاء می كند طرفدار ان زيادی ندارد هر چند توصيه اين است كه از اين نوع رنگ استفاده شود . در اين ميان عينكهايی با رنگ خاكستری بهترين بازدهی تشخيص رنگ را دارند و بخصوص برای ديد در  روز بسيار مناسب هستند .رنگ زرد به دليل بالا بردن حساسيت چشم برا ی استفاده در شب بخصوص در جاده ها و به هنگام رانندگی مناسب است .

اما در اين ميان اسستفاده از عينكهای پلاريزه برای خلبانی و كار هايی نظير آن مناسب نيست و حتی خطرناك است چون می تواند نقاط كوری را در افق ديد آنها بوجود آورد كه اشياء مقابل را نتوانند ببينند .

اينگونه  عينكها بيشتر مناسب ماهيگيری و پلاژهای شنا هستند !

------------------------------

تقديم به :  ش – گ  كه عينك ريبون ۱۲۰ هزار تومانی دارد ولی از خواص آن اطلاع چندانی ندارد !!

==========================================

 

 اينهم يک جوک کوتاه برای شما :

 

 

Short joke about a wife who came home and told her husband to take off her clothes.

 

My wife came home the other night and told me to take off her blouse.

Then she told me to take off her skirt. Then she told me never to wear her clothes again.

http://www.slinkycity.com/take-off-your-clothes.html

 

 

/ 0 نظر / 16 بازدید