چه نوع سنگ سونایی بهترین است ؟

چه نوع سنگ سونایی  بهترین است ؟

What Type of Sauna Rocks are the Best?

 

وقتی از اجاق برقی یا اجاق های هیزمی  برای سونای خشک استفاده می کنید  باید سنگ هایی هم برای قرار دادن روی اجاق تهیه کنید ولی نمی توان از هر سنگی برای این کار استفاده کرد .

باید بدنبال سنگهایی باشید که مقاومت شیمیایی و مقاومت در برابر هوازدگی داشته باشند و نوعی را انتخاب کنید که در برابر حرارت بالا پایدار و مقاوم باشد .

اگر هم  می خواهید از همین سنگ هایی که در ساحل دریا و یا اطراف خانه اتان وجود دارد برای سونا استفاده کنید باید اطمینان حاصل کنید که این سنگها حاوی مواد مضر مانند گوگرد نیستند.

اگر چه این سنگها خطر جدی برای سلامتی ندارند ولی وقتی در سونا مورد استفاده قرار گیرند مدت زیادی دوام نمی آورند و مرتب باید آنها را  تعویض کرد . به همین جهت توصیه می شود که از سنگهای آتشفشانی سیاه رنگ که مخصوص سوناست برای این کار استفاده کنید .

انتخاب اجاق سونا :

هنگامی که مقادیر زیادی چوب در اختیار شما باشد استفاده از سوناهای هیزمی با صرفه ترین نوع سونا است . در مناطقی مثل ایران که مقادیر زیادی گاز طبیعی وجود دارد استفاده از گازطبیعی  برای گرم کردن سنگهای سونا مقرون به صرفه تر است.  ضمن اینکه گاز سوختی پاکیزه است .  هر چند سونای هیزمی بخاطر اسانس و رایحه ای که از سوختن چوب منتشر می شود حس و حال دیگری دارد و خواص ویژه خودش را هم دارا می باشد.  

استفاده از اجاق های برقی هم بخاطر تمیزی و سادگی و سرعت عملی که دارند مناسب است بویژه در ایران که هزینه برق هم در مقایسه با سایر نقاط دنیا , هنوزهم خیلی  گران نیست !

سنگهای آذرین = Igneous rocks بهترین نمونه از سنگهایی هستند که برای قرار دادن روی اجاق سونا توصیه می شوند و ترجیحاً بهتراست که از نوعی انتخاب شوند که رنگ آنها تیره است چون اینها حرارت را بهتر در خود نگه می دارند.

حرارتی که در اثر سوختن چوب تولید می شود به اندازه کافی بالا هست . نیازی نیست که از سنگهای بزرگ برای این کار استفاده کنید سنگهای مورد استفاده در سونا نباید بزرگتر از مشت دست شما باشد.

شما نباید از همان اجاق هیزمی که در گاراژ خانه  دارید برای گرم کردن سونا استفاده کنید. چون اگر اجاق مناسبی نداشته باشید بیشتر گرمای لازم برای گرم کردن سنگهای سونا  و داشتن یک سونای خوب را نخواهید داشت .

در واقع  نیاز به یک اجاق مناسب برای این کار دارید که باید آنرا سفارش دهید و  خودتان را درمعرض خطرات ناشی از آتش قرار ندهید .


قبل از اینکه سنگها را در بالای اجاق هیزمی ( یا اجاق برقی ) قرار دهید ؛ اطیمنان حاصال کنید که سنگها تمیز هستد و نیز در مورد اجاق هیزمی هر گونه گرد و غبار و خاکستری را که درون اجاق است قبل از قرار دادن هیزم تازه و شروع  سونا  تمیز کنید .

درمورد اجاق های هیزمی لازم است که سنگها را با فاصله کنار هم بچینید تا امکان چرخش هوا در میان آنها وجود داشته باشد وبخاری که هنگام پاشیدن آب ایجاد می شود بیشترین مزیت های سونای فنلاندی را برای شما پدید آورد .

ولی در مورد سوناهایی که اجاق برقی دارند هر چقدر این سنگها فشرده تر و کنار هم باشند بهتر است چون به هنگام پاشش ممکن است  که آب روی المنت های برقی اجاق ریخته شود ( چون باعث سوختن المنت ها می شود ) بهترین نوع اجاق های برقی با توان های مختلف که برحسب کیلووات ساعت  دسته بندی می شوند ساخت شرکت فنلاندی هارویا harvia است . ( در ایران نمایندگی فروش اجاق های هارویا ساخت فنلاند در مشهد است که می توان از طریق آنها این اجاق های استاندارد را تهیه کنید)عناوین مرتبط Related Articles

سونای مادون قرمز افقی = Horizontal Infrared Sauna

تسکین خستگی عضلانی با سوناهای مادون قرمز افقی  که دگرگونی بزرگی در صنعت سوناست و این امکان را می دهد که همانگونه که دراز کشیده اید از این سونای قابل حمل و دستی برای بیرون بردن خستگی عضلات بدنتان کمک بگیرید

اجاق های سونا = Sauna Stoves- اساسی ترین قسمت سونا

اساسی ترین قسمت یک سونای خشک همان اجاق آن است و همه احساس خوشایندی که از سونا حاصل می شود ناشی از همین اجاق هاست .

احیای اجاق های هیزمی سنتی Recreating Traditional Wood Fire Saunas

این سونا ها را می توان از سازندگانش خریداری کرد وبا نمونه های سنتی که درونش آتش بود و اطرافش سنگهای سونا را قرار میدادند متفاوت است ولی همان ویژگیها و خواص سونای سنتی را  دارد .

 

سونا با اجاق هیزمی = wood burning sauna stove

سونای فنلاندی = Finnish sauna.

 

..................ترجمه از محمد توکلی – 26 تیرماه 1394 – ممکو

منبع :

www.saunas-n-sauna-kits.com

 

بازنگری نهایی 2 تیرماه1396 – ممکو محمد توکلی

 

/ 0 نظر / 42 بازدید