غلاف

<?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" />Monday, May 01, 2006<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

کاندوم چيست؟

مقدمه :

يكي از مطمئن ترين و ارزان ترين روشهاي جلوگيري از بارداري و احتزاز از ابتلاء به بيماريهاي مقاربتي و از جمله ايدز ، كاندوم است . در گذشته كاندوم هاي خارجي و به رايگان بين مردم توزيع مي شد ولي اكنون نوع خارجي آن گران است و نوع ايراني آن هم چندان كيفيت ندارد بهتر است از نوع خارجي استفاده شود . بايد دقت كرد كه كاندوم پاره نشود و از مواد با پايه نفتي مثل برخي كرمها و وازلين و نظاير آن به همراه كاندوم استفاده نشود چون با ماده سازنده كاندوم تركيب شيميايي انجام داده و باعث خرابي و پارگي كاندوم مي شود .

در هر حال استفاده از كاندوم هم مثل هر چيز ديگري نياز به آموزش و تجربه دارد كه بتدريج كسب مي شود . برخي مردان و زنان از استفاده از كاندوم اكراه دارند و شايد فكرمي كنند بدليل نبودن تماس مستقيم آن لذت لازم را نمي برند اما بايد توجه داشت كه خطرهاي زيادي در كمين است كه كمترين آنها فرزندان ناخواسته است و بدترين انها بيماريهاي مقاربتي و از جمله ايدز است و يا اين شرايط شما خودتان مي توانيد تصميم بگيريد كه چه كاري را انجام دهيد !

يكي از روشهاي پيشگيري از بارداري كاندوم = كاپوت = غلاف  است كه توسط مردان مورد استفاده قرار مي گيرد و از وارد شدن مايع مني به داخل مجراي تناسلي زن جلوگيري مي كند . کاندوم يک پوشش پلاستيکی بسيار نازک  و عموما از جنس لاتكس است که روی آلت مرد کشيده می شود.و  از اين طريق هنگام انزال مرد مايع منی در داخل کاندوم ريخته شده و از رسيدن اسپرم مرد به دهانه رحم جلوگيری می کند. البته استفاده از كاندوم از روزگاران قديم رايج بوده است اما جنس آن از پوست بود و امكان انتقال ميكرب هم فراوان بود . اين وسيله كه  از لاتكس  نازك تهيه شده  از قابليت ارتجاعي زيادي برخوردار مي باشد . اندازه آن به شكلي است كه براي تمامي مردان با هر اندازه اي كه عضو تناسلي آنها داشته باشد مناسب است ( در حالت عادي حدود 15 تا 18 سانتي متر است .

<?xml:namespace prefix = v ns = "urn:schemas-microsoft-com:vml" /><?xml:namespace prefix = w ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:word" />


 
امروزه کاندوم هایي از جنس لاتكس و بصورت كملا يهداشتي و استريل شده ساخته مي شوند و حتي  زنانه نيزعرضه شده که خانم ها قبل ازنزديکی می توانند آن را استفاده کنند. كاندوم هيچگونه عوارضي ندارد فقط امكان ضعيفي وجود دارد كه بعضي ها نسبت به آن حساسيت داشته باشند . كه نبايد مورد استفاده قرار گيرد .

  کاندوم در صورت استفاده صحيح از آن٬ يک وسيله بسيار مناسب و کاملاً موثر در پيشگيری از بارداری و ابتلا به بيماری های مقاربتی خواهد بود و آنرا توصیه میکنند.

کاندوم  اسامی ديگری نيز دارد از جمله : کاپوت، عايق پلاستيکی و غلاف هم ناميده مي شود .

 

 

چرا بايد از کاندوم استفاده کنيم؟

 

 

آنچه که امروزه نياز به شناخت و آموزش استفاده صحيح از کاندوم را ضروری می کند، نقش موثر و اثبات شده آن در جلوگيری از بيماری های آميزشی و از جمله ايدز می باشد. کاندوم بهترين محافظ در برابر بيماری های آميزشی محسوب ميشود. چون کاندوم صرفنظر از جنسيت افراديکه با يکديگر نزديکی جنسی انجام ميدهند، مانع از ارتباط و آميختن ترشح های داخلی و راه پيدا کردن ويروس های احتمالی به بدن شرکای جنسی می شوند.

استفاده از کاندوم با توجه به ارزان بودن و استفاده آسان آن در مقابل ابتلا به انواع بیماریهای مقاربتی و ایدز امری عقلانی است، چرا که ابتلا به اين بيماری ها هزینه‌های درمانی سنگین و مشکلات روانی و اجتماعی بسیاری را درپی خواهد داشت.

گاهی افراد اظهار میکنند که مصرف کاندوم باعث پایین آمدن لذت میشود که این فقط یک تفکر غلط است و مصرف کاندوم هیچ تاثیری در این پدیده ندارد.
 

 

دلايل استفاده از کاندوم

1. کاندوم تنها وسيله ای است که در صورت استفاده صحيح و مداوم٬ قادر به پيشگيری از بيماری های آميزشی و از همه مهمتر ايدز است.

2. کاندوم يکی از مطمئن ترين راه های پيشگيری از بارداری ناخواسته در صورت استفاده صحيح و مداوم است.

3. کاندوم بر خلاف بعضی از راه های پيشگيری از بارداری دارای هيچگونه عوارض جانبی نمی باشد.

4. کاندوم درشکل ها، رنگ ها، طعم و بو، بافت ها و اندازه هایی متنوع ارايه می شود که می توانند لذت در نزديکی را افزايش دهند.

5. کاندوم را می توان به راحتی از داروخانه ها، سوپر مارکت ها و مغازه ها تهيه کرد و مانند ديگر راه های پيشگيری نيازی به نسخه پزشک ندارد.

6. کاندوم مشکلات موجود در نزديکی مانند زود ارضايی را کاهش می دهند.

7. استفاده از کاندوم بسيار ساده است. تنها با کمی تمرين در مورد نحوه استفاده صحيح از آن شما قادر خواهيد بود از لذت ارتباط جنسی با اطمينان خاطر کامل بهره ببريد.

8. کاندوم را تنها در موقع نزديکی بايد استفاده کرد. بر خلاف ديگر راه های پيشگيری که شما بايستی زمان مصرف و نوع استفاده از آن ها را مد نظر داشته باشيد.

 

مزاياي كاندوم

- يكبار مصرف است .

- نقش بسزايي در درمان انزال زود رس مردان دارد .

- در جلوگيري از بيماريهاي مقاربتي ، از جمله ايدز ، مؤثر است .

- قدرت نعوظ را در افراد مسن يا كساني كه اعمال جراحي قسمت تحتاني شكم داشته اند ، حفظ مي كند

- در زماني كه نسبت به اسپرم همسرشان حساسيت و آلژي دارند ، نقش حفاظتي دارد .

- به دليل كاهش انتقال بيماريهاي مقاربتي ، خطر ابتلاي زنان را به سرطان دهانه رحم كاهش مي دهد .

طريقه مصرف

- پيش از شروع نزديكي ، بايد كاندوم را بر روي آلت در حال نعوظ كشيد زيرا ترشحاتي كه مردان پيش از انزال كامل دارند ، حاوي سلول نطفه بوده و از اين رو ممكن است باعث ايجاد حاملگي شود.

- بايد كاندوم را طوري استفاده كرد كه فضاي خالي كوچكي در انتهاي آن باقي بماند تا مايع مني در آن جمع شود .

- كاندوم بايد تمامي طول آلت تا قاعده را بپوشاند .

- بلافاصله پس از انزال ، در حالي كه هنوز در حالت نعوظ قرار دارد ، بايد براي خارج نمودن كاندوم اقدام نمود . عمل خروج بايستي با گرفتن لبه كاندوم صورت گيرد تا از سر خوردن كاندوم و نشت مني جلوگيري شود .

نكات مهم

- هر كاندوم را بايد يكبار مورد استفاده قرار داد و پس از مصرف از بين برد .

- دقت كنيد كه كاندوم سوراخ نباشد و يا در اثر تماس با ناخن يا اجسام ديگر نيز پاره نشود .

- قبل از استفاده از كاندوم به تاريخ پايان مصرف آن توجه كنيد و از كاندومهاي شكننده و چسبناك كه احتمال پاره شدن دارند ، استفاده نكنيد .

- كاندوم را از حرارت ،‌نور و رطوبت دور نگه داريد ، زيرا اين عوامل احتمال پارگي يا سوراخ شدن آن را افزايش مي دهد .

- در صورت پاره شدن كاندوم در حين مقاربت ، مقاربت را بلافاصله متوقف كرده و از كاندوم جديدي استفاده نماييد .

- چنانچه پس از مقاربت متوجه شديد كه كاندوم سوراخ يا پاره بوده و احتمال بروز حاملگي نا خواسته وجود دارد ، هر چه سريعتر – ترجيحاً صبح روز بعد – به مراكز بهداشتي –درماني يا پزشك مراجعه كنيد . در صورت عدم دسترسي به پزشك يا مراكز فوق ، به طريقه زير عمل كنيد :

ابتدا ۲ قرص اچ دي ، را يكجا خورده و ۱۲ ساعت بعد ۲ قرص اچ دي ، ديگر مصرف كنيد و يا ۴ قرص ال دي ، را يكجا خورده و پس از ۱۲ ساعت ۴ قرص ال دي ، ديگر ميل نماييد .

لازم به ذكر است براي استفاده از اين روش حداكثر تا ۷۲ ساعت (سه روز ) پس از نزديكي مشكوك مهلت داريد . هر چه زودتر خوردن قرص را شروع كنيد تا شانس حاملگي نا خواسته كمتر شود . دقت كنيد كه اين روش را نبايد به طور دائم به عنوان يك روش پيشگيري از بارداري استفاده كنيد . بروز حالت تهوع و استفراغ در اين روش امري طبيعي است . در اين صورت مي توانيد از داروهاي ضد تهوع استفاده نماييد .

..............................................................م.ت 11 ارديبهشت 1385

 

 

/ 0 نظر / 12 بازدید