گلوكانتيم – مگالومين آنتي موآن

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

GLUCANTIME

ANTIMONIATEMEGALUMINE

گلوكانتيم – مگالومين آنتي موآن

شكل دارويي :

بشكل آمپولهاي

5/1 گرم – 5 ميلي ليتر

در بسته بنديهاي 5 تايي

كشور سازنده : فرانسه ( يا ايتاليا )

مورد مصرف : جهت درمان سالك

طريق مصرف : اگر زخمهاي سالك بطور منتشر در تمامي بدن و دست و پاها باشد بهتر است بصورت عضلاني تزريق شود در غير اينصورت مي توان آن را درپايه زخم تزريق كرد .

عوارض جنبي دارو : استفاده از اين دارو در بيماراين كه داراي ناراحتي مزمن كبدي ، كليوي و يا قلبي هستند با يد با احتياط كامل و تحت نظر پزشك صوذرت گيرد.

دارو مي تواند باعث تغيير در امواج قلبي نمايد و سب اريتمي شود بنابر اين لازم است كه بعد از مدتي از بيمار ؛ نوار قلب ( الكتروكارديوگرام ) گرفته شود تا در صورت بروز اشكال در كار قلب ؛ مصرف دارو محدود و يا قطع شود .

درمان :

سالك بيماري پوستي است كه باعث بروز زخمهاي شديد بر روي پوست مي شود و اين زخمهاي براي مدت طولاني بر روي پوست باقي مي مانند گاهي تا يكسال هم طول مي كشد . اگر چه سالك بدون استفاده از دارو هم بهبود پيذدا مي كند ولي همانگونه كه گفته شد مدت خوب شدن و درمان آن طولاني است و لي با استفاده زا تزريق آمپول مي توان طي چند هفته تا 1 ماه بيماري را درمان كرد .

 

Leishmaniasis

ليشمانيوز :

نام اين بيماري برگرفته  از نام : W.B. LEISHMAN است  شخصي كه يكي از اولين موارد آلودگي با انگل ليشمانيا را در سال 1901 مورد بررسي قرار داده است . در زمان حاضر  اين بيماري در 22 كشور و درزمان قديم در بين 66 مليت مختلف وجودداشته است . ليشمانيا در جنوب شرق آسيا ديده نشده است . آلودگي انساني به اين انگل در 16 كشور اروپايي ديده شده است از جمله در فرانسه ، ايتاليا ؛ يونان ، مالت ، اسپانيا و پرتقال .

اين بيماري به اشكال مختلف ديده مي شود كه عمومي ترين نوع آن به صورت پوستي cutaneous  است كه باعث پديد آمدن ضايعات غير مهلك مي شود كه منضره خوبي ندارند و زيبايي شخص را به مخاطره مي اندازند ( خصوصا اگر در سر و صورت بوجود آيند) هر چند نوع احشايي آن visceral form كشنده است و باعث مرگ هزاران نفر شده است .

 

<?xml:namespace prefix = v ns = "urn:schemas-microsoft-com:vml" />
Strategic emphases for leishmaniasis research


A veiled mother holds her baby who has several cutaneous leishmaniasis lesions on the face

http://www.who.int/tdr/diseases/leish/images/leish.jpg

 

 

Disease information

 

اطلاعاتي در مورد بيماري :

توزيع :

اين بيماري بومي 88  كشور و 4 قاره جهان مي باشد . بيش از 90% موارد  ليشمانيوز پوستي در ايران ، افغانستان ؛ سوربه ، عربستان سعودي ؛ برزيل ، و پرو رخ مي دهد .

بيش از 90% موارد ليشمانيوز احشايي در بنگلادش ، برزيل ، هند و سوردان بوقوع مي پيوندد .

عامل بوجود آورنده بيماري :

اتگلي از نوع پروتوزوآ از گونه ليشمانيا از طريق پشه خاكي sandflies به انسان منتقل مي شود .

بيش از 20 گونه مختلف عفونت در انسان بوجود مي آيد كه هر يك سبب طيف گسترده اي از علائم مي شوند . اين طيف گسترده شامل بوجود آمدن زخم هاي ساده اي كه بخودي خود خوب مي شوند ( و ناشي از عفونت با ليشمانياي ماژور هستند ) شروع مي شود تا زخم هاي احشايي كه حتي مكي توانند تهديد  كننده زندگي باشند ( و ناشي از عفونت با L. donovani s.l مي باشند ) و سبب ليشمانياي احشايي مي شوند .

انتقال : Transmission 

طريقه ابتلاي انسان به اين بيماري از طريق گزيدن شدن با نيش پشه خاكي است subfamily phlebotominae كه پشه كوچك و خاكي رنگي است كه از خون انسان تغذيه مي كند و در مناطق جنگلي ، غارها ، سوراخ اي زير زميني بعضي از جوندگان (مانند موش ) زندگي مي كند . حيوانات اهلي و وحشي و خود انسان مي توانند بعنوان منبع اين عفونت عمل كنند .

اغلب اشكال ليشمانيوز از پستانداران كوچك ( بعنوان ميزبان عفونت ) منشاء گرفته اند . كه نقش عمده اغي را در همه گيري اين بيماري بازي مي كنند . در رمان قديم ليشمانيوز از طريق پشه خاكي از گونه Phlebotomus منتقل مي شد  در صورتيكه در زمان حاضر اين انتقال عمدتا  از طريق پشه اي از گونه : Lutzomyia صورت مي گيرد .پشه خاكي با ارتزاق از خون ميزبان هاي اني عفونت باعث ابتلا  انسانها به اين بيماري مي شود .

علائم : Symptoms

حدود 20 نوع آلودگي ناشي از اين انگل علائمي مشتركي دارند كه عبارتند از ( تب ؛ كسالت ، كاهش وزن ، و كم خوني ) را شامل مي شوند . تورم طحال كبد و گره هاي لنفاوي  در نوع احشايي اين بيماري به چشم مي خورد ( سالك احشايي )

سالك را مي توان به 4 نوع اصلي تقسيم كرد :

1-   سالك احشايي : Visceral leishmaniasis (VL كه جدي ترين نوع سالك است كه  در صورت مداوا نشدن مي تواند كشنده هم باشد  ( به ان كالا آزار مي گويند كه ناشي از L. donovani s.l.) مي باشد .

2-   سالك پوستي : Cutaneous leishmaniasis (CL) كه رايج ترين نوع سالك است و باعث بروز 1 تا 200 ضايع پوستي در بدن مي شود كه اغلب به خودي خود و طي چندين ماه  بهبود پيدا مي كنند اما جاي مختصري از خود برجاي مي گذارند .( كه بنام هاي زخم بغداد ، جوش دهلي ، Bouton d’Orient ناميده مي شوند و ناشي از عفونت با ليشمانياي ماژور L. major در آسا و آفريقا مي باشند .

3-   سالك  موكوكاتنوئوس   : Mucocutaneous leishmaniasis (MCL), ناشي از عفونت با L. braziliensis مي باشد و با زخم هاي پوستي كه بصورت گسترده اي وجود دارند و باعث تخريب بلافتهاي پوست بخصوص رد ناحيه بيني و دهان مي شوند .

4-   سالك از نوع : Diffuse cutaneous leishmaniasis (DCL) كه سبب ضايعات پوستي گسترده و مزمن مي شود . كه به نوع : leprotamous leprosy شباهت زيادي دارند . و درمان آنها خيلي مشكل است .

پيشگيري و كنترل : Prevention and control

اعلب ضايعات پوستي CL بخودي خود درمان مي شوند و نيازي به مداوا ندارند و باعث مي شوند كه سيستم ايمني بدن شخص در آينده هم نسبت به اين بيماري مقاوم شود . در بسياري از بخش هاي جنوب عرب آسيا ، عفونت باعث ؛ عمدا عفونت را رد كفل بچه هاي قرار مي دهند تا در آنها مصونيت لازم براي مقابله با اين بيماري را فراهم آورند . ( و به وسيله از بروز اين ضايعات در صورت  و جاهاي حساس كودك جلوگيري بعمل آيد .

بعضي از انواع سالك ، درمان خيلي مشكلي دارند و نياز دارند كه زاذ درمان طولاني مدت با آنتي موان 5 ظرفيتي براي درمان آن استفاده شود :

 pentavalent antimony drugs (meglumine antimonate (e.g. Glucantime) or sodium stibogluconate (e.g. Pentostam).

با استفاده از حشره كشها و روشهاي ديگر مقابله با نيش حشرات و پشه خاكي مي توان از ابتلا به اين بيماري جلوگيري بعمل آورد .

 كنترل كردن حامل و منبع اين بيماري كاري بسيار پر هزينه است و نياز به كنترل حشراتي دارد كه ناقل بيماري هستند . با گذاشتن توري در پنجره ها و درب منازل و استفاده از حشره كش ها مي تواند تا حدي از آسيب اين بيماري در امان ماند . اما در مناطق باز  كه امكان كنترل وجود ندارد مي توان با ماليدن كرمهاي دفع كننده حشرات و تمهدايتي از ايت قبيل با اين بيماري مقابله كرد .

داروهايي كه براي درمان اين بيماري ساخته شده اند گرانقيمت هستند . و غالبا در فرانسه و ايتاليا تهيه مي شوند ( قيمت هر آمپول آن در ايران به نرخ دولتي حدود هزار توان است كه اگر درمان شامل تزريق حدود 90 آمپول ياشد ( يك روزه 30 روزه و هر روز 3 آمپول براي يك فرد حدود 70 كيلوگرمي ) چيزي حدود 90 هزار تومان هزينه خواهد داشت .

دوز دارو بر اساس وزن شخص تعيين مي شود .

 

تشخيص بيماري از طريق نمونه گيري از زخم و فرستادن به آزمايشگاه امكان پذير مي باشد . هر بنظ من اگر دكتر تبحر و تجربه لازم را داشته باشد مي تواند صرفا با ديدن زخم ها تشخيص سالك را بدهد .

At district level, serological diagnosis for VL can be accomplished using the Direct Agglutination Test (DAT).

Copyright: TDR/Wellcome Trust

 

/ 0 نظر / 51 بازدید