تنش هاي عصبي و تمدد اعصاب

<?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" />Sunday, November 27, 2005<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

<?xml:namespace prefix = v ns = "urn:schemas-microsoft-com:vml" /><?xml:namespace prefix = w ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:word" />Stress and Relaxation: Common Stress Triggers

 

تنش هاي عصبي و تمدد اعصاب : علل شايع بوجود آورنده تنش عصبي (استرس )

مقدمه :

يكي از مشكلاتي كه در حال حاضر همه انسانها كم وبيش با آن روبرو هستند فشار عصبي و تنش هاي رواني است كه با نام : استرس از انها ياد مي كنيم .

زندگي كنوني ما در پيچ و خم تعامل با ماشين و رايانه و ابزارهاي گوناگون ساخته دست بشر آنقدر عوامل استرس زا دارد كه ديگري نيازي نباشد كه با دست خودمان ، چيز هم به اين عوامل استرس زا اضافه كنيم . در خيلي از موارد ما حق انتخاب داريم مثل استفاده از نوشيدني هاي كافئين دار و يا گوش دادن به موسيقي و اخبار و در خلي جاها هم حق انتخاب با ما نيست مثل صداهايي كه هر روزه در معرض آن قرار داريم برخورد با آدمهايي كه اعصاب آدم را متشنج مي كنند و مدام از خودشان انرژي منفي ساطع مي كنند و از سر و كله زدن با آنها ناگزيريم چون يا همكار ما هستند و يا به نوعي با انها سر وكار داريم . در اينجا بيشتر به اين بحث مي پردازيم كه تا جايي كه در اختيار ماست از عوامل استري زا دوري كنيم . استرس بقدري براي سلامتي ما مظر است كه حتي رد پاي آن را دربيماريهايي چون سرطان پيدا كرده اند . انسان نخستين اگر هم هورمونهاي استرس زا در بدنش ترشح مي شد اولا از يان موقعيت بريا حفظ حيات و زنديگ اش استفاده مي كرد ثانيا اين استرس ها را با فعاليت بدني و و جنگ و گريز با حيوانات وحشي و عوامل نامساعد طبيعي ، بيرون مي ريخت و تخليه رواني و هيجاني مي شد .

بايد به وضع و حال بشر معاصر تاسف خورد كه نه تنها امكاني بريا برون ريزي اين هيجانات و استرس ها ندارد تازه بر محركهايي هم كه اين استرس ها را ايجاد مي كنند افزوده شده است . در قديم نه اين همه موسيقي انكر الاصوات بود كه افراد را از حال و وضع طبيع خارج كند نه اين همه خبرهايي ناراحت كننده كه هر روز از رسانه ها پخش مي شود و نه ترافيك و قرار گرفتن در معرض آلودگي صوتي و تصويري ! دهها نوع عامل تنش زا و اظطراب آور . ادمهاي اعصلاب خرد كن هم كمتر بودند ! بنظرم آن دهكده هاي كوچك و دور افتاده اي كه اجداد ما به خوبي و خوشي  درآنجا روزگار مي گذراندند  بسي بهتر و آرامش بخش تر از اين دهكده جهاني مارشال مك لوهان است كه تمام الكترونيك و اينترنتي است و نويد بهشت موعود را براي بشر مي دهد ولي در عمل دنيا را به جهنمي غير قابل زندگي بدل مي كند . بقول شاعر :

بهشت آنجاست كه آزاري نباشد

كسي را با كسي كاري نباشد !!

 

هر چند علت واقعي  استرس ،  چگونگي واكنش دروني بدن به عوامل و موقعيت هاي بيروني است ولي استرس  مي تواند هم مرتبط با عوامل بيروني باشد و هم عوامل دروني بدن انسان .  اگر شما به استرس مبتلا هستيد عوامل زير را در نظر داشته باشيد كه در تداوم استرس و يا افزايش ميزان آن بسيار موثر هستند . سعي كنيد يك يا چند تا از اين عوامل را زا زندگي خودتان حذف كنيد و بعد ببينيد كه چه تاثيري بر روي ميزان استرس شما باقي مي گذارد .

* كافئين و ساير مواد تحريك كننده : اين مواد باعث فعال شدن سيستم اعصاب سمپاتيك شده و شخص را براي مقابله با عوامل مخاطره آميز آماده مي كند تا بتواند پاسخ هاي جنگ يا گريز را از خود نشان دهد . استفاده از اين مواد باعث مي شود كه ما دچار بيقراري و اظطراب شويم و احساس ترس بر ما غالب شود كه با حالت تمدد اعصاب و آرامش ما تناقض دارد و باعث اختلال در استراحت و خواب ما مي شود . كافئين فقط در قهوه و نوشابه هاي رايج ( خانواده كولا ها ) وجود ندارد بلكه در بسياري  از داروهايي كه بدون تجويز نسخه پزشك فروخته مي شوند هم موجود است . اگر مي خواهيد كه ميزان استرس دروني بدن اتان را پائين بياوريد و توانايي اتان را براي تمدد اعصاب و آرامش بالا ببريد و از دست عوامل مزاحم استرس زاي خارجي راحت شويد بهترين روش براي  شروع اين كار : حذف كافئين و مشتفات آن از زندگي روزانه اتان است .

چون تمام مواد محرك ، چه آنهايي كه طبيعي هستند و چه آنهائيكه بطور مصنوعي ساخته مي شوند  بعلت اثري كه  بر روي سيستم اعصاب سمپاتيك دارند چه به منظور نشاط و سرخوشي مورداستفاده قرار گيرند و چه براي درمان و بصورت قرص و دارو ، همگي مانع از ايجاد تمدد اعصاب و ارامش مي شوند .

·       صدا : • Sound

·        صدا تاثير خيلي شديدي بر روي سيستم اعصاب  دارد به اين جهت جاي تعجب نيست چرا بعضي از انواع صدا باعث افزايش ميزان برانگيختگي  در انسان مي شوند و ما را مظطرب و عصبي مي كنند . موسيقي توانايي خاصي در اثر گذاشتن بر ضمير و آگاهي ما دارد . بسادگي مي توان نشان داد كه ما وقتي بطور ناخودآگاه به يك موسيقي گوش مي دهيم سيتم عصبي امان از حالت ارامش و سكون ، دور مي شود . اما هنگاميكه بطور آگانه تصميم مي گيرد كه به موسيقي مورد علاقه اتان گوش دهيد از اين طريق به ضمير آگاهتان امكان مي دهيد كه به تغذيه  ذهني شما بپردازد . اگر مي خواهيد كه هيجان زده شويد ، تحريك گرديد يا برانگيختگي جنسي در شما پديد آيد و يا آماده براي خشونت هاي بدني گرديد براي همه اين مقاصد مي توانيد به ان نوع موسيقي كه اين عواطف را در شما بيدار مي كنند گوش دهيد . اما اگر مي خواهيد آرامش پيدا كنيد و تنش هاي بوجود آمده در بدن اتان را كه از استرس هاي خارجي سرچشمه گرفته اند بيرون بريزيد انجام اين كار چندان سخت نيست فقطز كافي است كه تحت  آن عوامل تاثير گذاري را كه بر شمرديم قرار نگيريد .

·        اخبار : News

·        اخباري كه هر روزه در معرض آن قرار مي گيريم نيز مي توانند تاثيرات زيادي بر روي وضعيت ذهني و فكري ما داشته باشند . اين خبر هاي مي توانند باعث افزايش اظطراب شده و شما را با نگراني هاي تازه اي مواجه كنند كه باعث تحريك عواطف شما گردند . توجه داشته باشيد كه اخبار مي تواند برروي تعادل رواني و ذهني شما اثر بگذارند. در اينجا هم مثل اعتياد به كافئين ، اينگونه خبرهيا مي توانند موانع بزرگي را برل سر راه رسيدن به آرامش شما ايجاد كنند .

·        عادت گوش دادن به اخبار را در خودتان تغيير داده و بصورت انتخابي خبرها را گوش نمايئد .

·       ذهن هاي مغشوش : Agitated minds

·        افرادي كه دچار ذهن هاي مغشوش و آ شفته هستند مي توانند باعث آشفتگي ذهني شما هم شوند . در واقع در ضمير ناخودآگاه شما اين آشفتگي فكري تشديد مي شود اگر شما خود را در حضور آدمهاي آرام و با وقار قرار دهيد ، بزرودي خواهيد ديد كه شما هم به آرامش دست پيدا مي كنيد و اظطراي و نگراني از شما دور مي شود . بدون اينكه  لازم باشد كوشش زيادي براي رفع اين تنش ها از خودتان نشان دهيد . اما هنگاميكه در حضور آدمهايي قرار مي گيريد كه هيجان زده ، عصباني و مظطرب هستند ؛ شما بطور طبيعي و ناخواسته به سمت حالتي كه آنها دارند سوق داده مي شويد . . به اين جهت لازم است كه در رواب با  آدمهايي كه در اطراف شما قرار دارند به پاسخ هاي دروني بدن اتان توجه كنيد  و تا جايي كه امكان دارد از ذهن هاي آشفته و مظطرب دوري كنيد .

                         

Copyright © 2005 Weil Lifestyle, LLC

 

........................................مقدمه و ترجمه از محمد توكلي – 5 آذرماه 1384 ممكو

منبع :

http://www.drweil.com/u/Article/M130/

 

/ 0 نظر / 15 بازدید