جلوگيري از مسموميت ناشي از

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

 

Preventing Carbon Monoxide Poisoning from
Small Gasoline-Powered Engines and Tools

جلوگيري از مسموميت ناشي از

 مونو اكسيد كربن حاصل از موتورهاي بنزيني كوچك :

 

 

تعداي زيادي از افراد كارهاي خود را در محيطي انجام مي دهند بعلت كاركردن موتورهاي بنزيني ،  با گازهاي مسموم مانند مونو اكسيد كربن آلوده شده است . اين موضوع نه تنها رد مورد محيط هاي سر بسته بلكه حتي در مورد ساختمانهايي كه نسبتا باز هستند هم صدق مي كند .

·        در دسامبر 1992مالك يك مزرعه متوجه شد كه پسر 12 ساله اش در نزديكي درب  گاوداري اش بي هوش شده است . اين پسر مشغول تميز كردن محوطه مزبور با استفاده از يك دستگاه آب پرفشار كه با  موتور كوچك بنزيني با قدرت 11 اسب بخار كار مي كرده است  بوده  كه دچار اين حادثه شده است .

·        در ژاويه 1993 مالك 33 ساله يك مزرعه در ايالت آيوا بعلت مسموميت با مونو اكسيد كربن  درگذشت علت ان هم كار با يك موتور بنزيني با قدرت 11 اسب بخار بود كه از آن براي راه اندازي دستگاه آب پرفشار جهت شستشوي آغل حيوانات استفاده مي شده است  اين شخص  قبل از اينكه بخاطر مسموميت از پاي در آيد  به مدت نيم ساعت با دستگاه مزبور كار مي كرده است .

·        در سال 1993 مرد 60 ساله اي در ايالت كلرادو بدليل سقوط از داربست به هنگام شستن سقف با استفاده از يك موتور بنزيني كوچك دچار سانحه شده اگر چه او شانس آورد و روي بالكن پائين سقوط كرد و جراحت زيادي نديد ولي حادثه خطرناكي از بيخ گوشش گذشت . و دچار گيجي شده بود كه توسط عده اي از كارگران گاو داري كه رد ان نزديكي بودند نجات پيدا كرد .

·        در 1993 مرد 30 ساله اي در ايالت كلرادو دچار سردرد و گيجي مي شود و رفتار غير عادي و ديوانه واري از خود نشان مي دهد كه مشخص مي شود رد اثر استنشاق گاز مونو اكسيد كربن مسموم شده است . چون به مدت 2 تا 3 ساعت با دستگاه برش سيمان كه بوسيله موتور بنزني كار مي كرده است  مشغول كار بوده است .او و كسي كه ناظر كارش بوده است بدليل در معرض قرار گرفتن گازهاي خروجي از اگزوز ، در محلي كه تهويه مناسبي نداشته است دچار مشكل شده است .

·        در ژوئن 1994 5 كارگر در واشنگتن دي سي دچار گيجي و سردرد و اختلال فكري و ناراحتي عصبي شده اند كه اين وضع بخاطر كار كردن با يك موتور بنزيني 8 اسب بخاري بوده كه براي شستشو با آب پرفشار مورد استفاده بوده است اين افراد به مدت 4 ساعت در محوطه اي كه تهويه ضعيفي داشته است در يك گاراژ زير زميني مشغول كار بوده اند . هنگاميكه يكي از اين 5 كارگر دچار رد محل كارشان از هوش مي رود همكاران اش او را به بيرون از محل منتقل مي كنند مدت كوتاهي كنار او مي مانند و دوباره به همان محل كار خطرناك خود بر مي گردند. تنها بعد از چند ثانيه كه كارگر به هوش آمده متوجه خطري كه براي همكارانش پيش مي آيد مي شود اين بار او به كمك انها مي رود و از بيرون تقاضاي كمك مي كند .

 

HEALTH EFFECTS

اثرات نامطلوب بر روي سلامت :

گاز مونواكسيد كربن بسيار مسموم كننده و كشنده است كه در اثر سوختن سوختهايي مانند بنزين  حاصل مي شود . اين گاز يكي از موا شيميايي است كه دراگزوز موتورهاي بنزيني يافت مي شود و بسرعت در محيط جمع مي شود حتي محيط هايي كه بنظر مي رسد بخوبي تهويه مي شوند . چون گاز co  گازي است بي رنگ و بي بو و بي طعم و غير تحريك كننده و به همين علت است كه وقتي شخصي در معرض اين گاز قرار مي گيرد خودش متوجه علائم ان نمي شود و هيچگونه خطري را احساس نمي كند . و بتدريج شخص را دچار ضعف و گيجي مي كند و به همين جهت شخص قادر نيست بدنبال كمك و موارد ايمني برود .

مسموميت اوليه گاز مونو اكسيد كربن بدليل اتصال ان با هموگلوبولين خون است ( كه تشكيل كربوكسي هموگلوبولين را مي دهد ) و از اين طريق جانشين اكسيژن خون مي شود و سبب مي شود كه ظرفيت اكسيژن رساني خون كاهش پيدا كند . گاز مونواكسيد كربن مي تواند با بافت ها و سلولهاي بدن انسان اتصال برقرار كند و رد عملكرد عادي انها اختلال ايجاد نمايد . افرادي كه سابقه بيماريهاي قلبي دارند از اين جهت بيشتر  در معرض خطر مي باشند. زنان حامله اي كه در معرض مقادير بالاي گاز co  قرار مي گيرند باعث مي شود كه جنين آنها درمعرض خطر بالا قرار بگيرد . شناسايي  

عوارض اوليه مسموميت با گاز مونو اكسيد كربن گاهي خيلي مشكل است . عوارض اوليه آن مانند ( سردرد ؛ گيجي ، و تهوع ) غير اختصاصي هستند و ممكن است با علائم ساير بيماريها  از قبيل سرما خوردگي ، آنفولا نزا و يا مسموميت غذايي اشتباه گرفته شوند . تشنج و ضعف ؛ سبب مي شود كه شخص قادر نباشد  از محيط خطرناكي كه در ان قرار گرفته است فرار كند .

شدت علائم قرار گرفتن در معرض گاز co تحت تاثير 3 عامل قرار دارد .

1-    ميزان غلظت گاز مزبور درد محيط مورد نظر

2-    مدتي كه شخص در  معرض اين گاز قرار گرفته است .

3-    ميزان فعاليت و تعداد نفس كشيدن هاي شخص ( يعني اينكه مثلا در حال استراحت بوده يا در حال فعاليت )

در حالت كلي فرض بر اين است كه شخصي كه مثلا در حال كار با يك موتور بنزيني كوچك است داراي فعاليت متوسطي هم مي باشد و به مدت 1 تا 2 ساعت در معرض گازco  با غلظت ppm 80 تا 100 هم قرار گرفته است . نتيجه اينكه شخص مزبور ميزان تحملش در برابر حركات بدني كاهش مي  يابد و در معرض خطر قرار گرفته ؛ و ممكن است احساس درد رد قفسه سينه كند و باعث نامنظم شدن ضربان قلبش شود .

علائم مرتبط با قرار گرفتن رد معرض گاز co  با غلظت ppm 100 تا 200 باعث ايجاد سردرد ؛ تهوع ، و اختلالات ذهني مي شود .اثرات جدي تري كه ممكن است بر روي سيستم اعصاب مركزي بگذارد عبارت است از : اغماء و مرگ كه در حالتي اتفاق مي افتد كه غلظت گاز مونو اكسيد كربن به  ppm700 يا بالاتر از آن برسد

 

 

...........................

منبع : http://www.cdc.gov/niosh/carbon2.html

 

 

/ 0 نظر / 22 بازدید