نگاهی به مشخصه های اختلال شخصیت منزوی = Avoidant Personality Disorder

 

Monday, August 07, 2017

نگاهی به مشخصه های  اختلال شخصیت منزوی = Avoidant Personality Disorder  

اینگونه افراد اغلب کم رو هستند و علاقه ای به داشتن  روابط اجتماعی و ارتباط نزدیک با دیگران ندارند و این عدم علاقه می تواند علل مختلفی داشته باشد از جمله اینکه  ترس از خراب کردن و در نتیجه دفع شدن توسط دیگران و یا مورد انتقاد و تمسخر واقع شدن است .

البته تقریبا همه افراد جامعه هنگامی که در موقعیت های تازه قرار می گیرند مثلا وقتی قرار است جلوی جمعی حرف بزنند و یا در مهمانی شرکت کنند ممکن است  دچار خجالت و  یا کمی اضطراب بشوند

 ولی در افراد منزوی میزان این خجالت کشیدن و ترس و اضظراب از حالت عادی فراتر رفته و به گونه ای کاملا غیر طبیعی است  بطوریکه این افراد  با وجود میل و اشتیاقی که  به داشتن  ارتباط با دیگران دارند ولی بدلیل همان نیروهای بازدارنده که پیشتر توضیح داده شد ترجیح می دهند دور از جمع و منزوی باشند چون اینگونه احساس راحتی بیتشری می کنند !

ویژگیهای افراد منزوی :

 1. خودداری از کار کردن در مشاغلی که نیاز به ارتباط با دیگران دارد . و علنش هم  ترس از انتقاد، زیر سؤال رفتن و یا طرد شدن از طرف دیگران است .

 2. حتی دیده شده که افراد منزوی به هنگام انجام مصاحبه های شغلی و نیز هنگامی که می خواهند گزارشی را ارائه دهند اغلب در این زمینه ها ناتوان هستند و درست عمل نمی کنند .

 3.  اجتناب از ارتباط با غریبه ها : افراد منزوی بیشتر ترجیح می دهند با آشنایان ارتباط داشته باشند و تمایلی به دوستی و ارتباط با غریبه ها ندارند چون می ترسند مورد پذیرش آنها قرار نگیرند و همواره نگران قضاوت هایی هستند که دیگران ممکنن در مورد آنها داشته باشنتد .

 4. ترس از بی کفایتی و احساس کم بود داشتن باعث می شود اعتماد به نفس پائینی داشته باشند و از ارتباط با دیگران گریزان باشند مثلا اگر قرار است در یک برنامه جمعی و یا تور و یا کوهنوردی به یکی دو نفر دیگر همراه شوند همواره نگران و مضطربند ( نگرانی که فقط در ذهن بیمار آنها وجود دارد و  بی مورد است و توجیهی ندارد )

 5. این بی اعتمادی باعث می شود که در جمع احساس حقارت کرده و خود را از دیگران کمتر ببینند .

 6. کمرویی در افراد منزوی بیش تر از حالت عادی است و حالت بیمارگونه پیدا کرده است . در افراد معمولی کمرویی فقط مختص به ابتدای آشنایی است و بتدریج برطرف می شود ولی در شخص منزوی این وضعیت بهبود پیدا نمی کند

 7.  

 

 

* هراس اجتماعی (Generalized social phbia):

در این حالت فرد در مواقع روبرو شدن با بسیاری مجامع و موقعیتهای اجتماعی دچار ترس و اضطراب شدید و گاهی حملات پانیک می شود و حتی ممکن است با تصور موقعیت نیز دچار آن شود و از آن دوری می کند ولی در سایر موارد معمولاً طبیعی است.

نکته: برخی از افراد با شخصیت منزوی ممکن است بطور همزمان دچار هر یک از حالات اضطرابی و پانیک فوق نیز شوند.

 

* شخصیت درون گرا:

شخصیت منزوی بسیاری از خصوصیات شخصیت درون گرا را دارد با این تفاوت که فرد درون گرا در صورت لزوم به قرار گرفتن در موقعیتهای اجتماعی، دچار اضطراب و ترس نمی شود.

 

ابعاد پنج گانه شخصیت منزوی

این افراد معمولاً دارای بی ثباتی احساسی، پذیرندگی، سازگاری و تعهد پذیری بالا بوده ولی درون گرا هستند (به مطالب قبلی مراجعه کنید).

 

الگوی فکری شخصیت منزوی

کسانی که دوران کودکی خشکی داشته اند و مورد سرزنش واقع شده اند و زندگی آنها عاری از عشق و محبت است  

منزوی فکر می کنند :  

 1. قادر نیستند با دیگران رفتار درستی داشته باشند.

 2. همه دیگرادن سرد و بی روح هستند

 3. دیگران را منفی در نظر می گیرند .

 4. وقتی دیگران بیش از حد با من نزدیک شوند عیب های مرا می فهمند.

 5. اینکه از بقیه کمتر باشم برایم قابل تحمل نیست.

 6. باید از موقعیت های نامطلوب دوری کنند.

 7. انتقادهای دیگران در مورد من خیلی مهم است

 8. یا نباید کاری را انجام دهم یا به بهترین شکل ممکن باید صورت گیرد.

 9. وقتی سرم را زیر برف کنم مشکلات حل می شود !  وقتی در مورد مشکلی فکر نکنم نیازی ندارم که در مورد آن کاری انجام دهم؛

 10. نادیده گرفتن مشکلات به معنی نفی کردن آنهاست !

 

شیوع و علل شخصیت منزوی

شیوع انزوا در جامعه حدود 3 % است و در زنان شایع تر از مردان است .

علل شخصیت منزوی هنوز شناخته شده نیست  ولی  صدمات فیزیکی کودکی - عوامل ژنتیکی  سابقه خانوادگی مثبت، شیوع بیشتر در میان دوقلوها  و محیطی از جمله  تجربیات خاص دوران کودکی  هستند .

 

تشخیص و درمان اختلال  شخصیت منزوی

تشخبص آن از طریق دیدن علائم گفته شده در بالا و نیز صحبت با متخصص معلوم می شود

مداوا از طریق  روان درمانی  که شامل شناخت وی و  رفتار درمانی و خصوصاً ارتقاء حرمت نفس و اعتماد به نفس  و گاهی درمان موقت دارویی معالجه می شود.

 برخلاف اکثر اختلالات شخصیتی، این نوع اختلال به درمان بخوبی پاسخ داده و معمولاً بطور کامل اصلاح می شود.

 

نمونه واقعی

خانم معلمی را می شناسم که تحصیل کرده است و موقعیت خوبی دارد ولی وقتی عکسی از میدان نزدیک خانه اشان برایش فرستادم پرسید که این عکس مربوط به کجاست ؟ معلوم شد که  جز مواقعی که باید مدرسه برود اصلا از خانه بیرون نمی آید و به همین جهت عکسی را که از نمای شبانه میدان گرفته ام برایش تالزگی داشت در حالیکه این میدان در چند صد متری خانه اش قرار دارد !

او بجای بیرون رفتنن  ترجیح می دهد که با مادرش درخانه بماند و تلویزیون نگاه کند. به او چندین بار برای ارتقاء موقعیتش پیشنهاد شده است ولی از آنجائیکه در موقعیت کنونی راحت است و کمتر با دیگران سر و کار دارد، آن را رد نموده است. حتی وقتی از او دعوت کردم که با هم به سینما برویم . چند بهانه بیخودی آورد و از آمدن طفره رفت .

..........محمد توکلی – 16 مردادماه 1396 – ممکو

/ 0 نظر / 53 بازدید