اهمیت نگهداری از کف پا و جلوگیری از ترک کف پاها

 

Tuesday, December 26, 2017

اهمیت نگهداری از کف پا و جلوگیری از ترک کف پاها

 

چگونگی شکل گیری  سنگ پا

سنگ‌پا حاصل فعالیت های آتشفشانی است به این ترتیب که وقتی گدازه های آتشفشان به بیرون پرتاب می شوند برخی از آنها به هنگام سرد شدن از خود گازی بیرون می دهند که همین امر باعث حفره حفره ای شدن این سنگها می شود و بافت اسفنجی پدید می آورد که وسیله ای مناسب بریا سائیدن و لایه برداری از کف پاهاست

سنگ پا از زمان های قدیم و در بسیاری از نقاط دنیا استفاده می شده است . در ابتدا برای تمیزکاری سطوح چرب و جرم گرفته و سپس برای تمیز کردن کف پا مورد استقاده قرار گرفته است . تا امروز که جنبه درمانی و زیبایی هم پیدا کرده است .

بهرحال باید استفاده از سنگ پا را دوباره احیاء کرد و آن را به جایگاه سابقش برگرداند که برای برای  پاک کردن  بافت‌ها و سلول‌های مرده و به عنوان یک لایه‌بردار از کف پا مورد استفاده قرار گیرد .

ترک خوردن و پینه بستن کف و پاشنه پاها

یکی از مشکلات رایج پوست کف پا، ضخیم شدن و ترک خوردن آن است.  علت آن  در درجه اول  پا برهنه راه  رفتن اس و نیز کسانی که صندل و دمپایی می پوشند و از جوراب استفاده نمی کنند

. علت دوم ضخیم شدن کف پا، کلفتی لایه شاخی است که می‌تواند جنبه‌های وراثتی داشته باشد.

علت سوم و بویژه در زنان دوران بعد از یائسگی که کاهش هورمونها باعث ضخیم شدن پوست کف  می شود که  به آن کلفتی کف پای دوران یائسگی گفته می‌شود.

 راه حل :

استفاده از جوراب و بویژه پوشیدن جوراب های  نخی می‌تواند تا حد زیادی از بروز این مشکل را بگیرد .

ولی  ضخیم شدن کف پا به دلیل وراثت یا بعد از دوران یائسگی  پیشگیری از آن ممکن نیست و می توان با استفاده  از کرم‌های مرطوب‌کننده کف پا را نرم و تا حدودی از خشک شدن و ترکیدن پوست پیشگیری کند.

کلفت شدن پوست کف پا

ضخیم شدن کف پا و از همه بدتر ایجاد  ترک‌هایی در پاشنه پا علاوه بر اینکه آزاد دهنده است و به زیبایی پاها هم لطمه می زند بویژه در زنها که به این چیزها اهمیت می دهند و پدیکور می کنند و کفش هایی می پوشند که پایشان قابل دیدن است .

 

این است که داشتن پای زییا یکی از دغدغه‌ها در مورد زیبایی است و برای تمیز کردن و صاف کردن کف پا ، استفاده از سنگ بویژه سنگ پاهای طبیعی توصیه می شود .

 اما در بعضی از موارد مانند بیماری پسوریازیس این عمل می‌تواند موجب تشدید بیماری شود بنابراین توصیه می‌شود افراد قبل از استفاده از سنگ‌پا به یک پزشک متخصص مراجعه کنند و از ترکیبات کراتولیتیک که پزشک تجویز می‌کند و باعث نرم شدن لایه‌های کلفت شاخی کف پا می‌شود، استفاده کنند.

 

ادعاهایی وجود دارد که استفاده از کف پا می تواند باعث بهبود قند خون شود ولی افراد دیابتی باید با احتیاط کار کنند چون اگر این افراد کف پا را بیش از حد سایش دهند، باعث ایجاد خراش‌هایی در کف پا می‌شوند و میکروب‌ها به کف پا منتقل خواهد شد.

سنگ پا شخصی

توصیه می‌شود که افراد  حتما سنگ‌پای مخصوص به خود داشته باشید و از سنگ‌پای دیگران استفاده نکنید. همچنین حتما از سنگ پای تمیز استفاده کنید و آن را در معرض آلودگی قرار ندهید  تمیز و خشک کردن سنگ پا بعد از هر بار استفاده الزامی است؟ بعد از استفاده از سنگ پا آن  حتما باید آن را با برسی شست‌وشو دهید تا سوراخهای آن تمیز شود و آن را در محیط خشک نگه دارید زیرا محیط مرطوب باعث تجمع انواع مخمر و قارچ‌ها و استفاده از آن باعث آلودگی و انتقال بیماری به کف پا می شود .

دفعات استفاده از سنگ پا

لازم است که حداقل هفته ای یکبار آن هم بعد از حمام یا سونا و بویژه در هنگام  شب‌ از سنگ‌پا استفاده کنید تا بعد از سنگ‌پا کشیدن، پوست پا بتواند استراحت کند.

قبل از سنگ پا کشیدن، پوست پا باید کاملا خیس خورده و مرطوب شود. بهتر است پاها را به مدت 10 دقیقه در آب ولرم صابونی قرار دهید. بعد سنگ‌پا را به ویژه در نقاطی که پوست پا در ناحیه پاشنه ضخیم‌تر شده است، مالش دهید این کار را برای 10 دقیقه تکرار کنید. بیشتر ترک ها و زمختی های پاها در قسمت پاشنه پا قرار دارند و چون این قسمت مملو از سلول‌های مرده است سنگ‌پا کشیدن هیچگونه دردی ندارد.  

پس از سنک پا زدن لازم است پاها را بشوئید و خوب  خشک کنید و از یک کرم مرطوب‌کننده روی آن استفاده کنید. برای اینکه مجددا پوست پاشنه پا ضخیم نشود، بهتر است هر بار که می‌خواهید جوراب به پا کنید ابتدا پاها را خشک کنید و سعی کنید آنها را در معرض هوای سرد قرار ندهید.

یکی از توصیه های مهم این است که هر شب کف پاها را تمیز بشوئید و سپس با روغن بادام تلخ آن را چرب کنید و ماساژ دهید و در پارچه بپیچید و بخوابید تا صبح با پاهایی نرم از خواب بیدار شوید. ضمنا این کار یک روش درمانی هم هست که فوائد آن بتدریج برای شما روشن می شود گفته می شود که  حتی می تواند مشکلاتی مثل بواسیر  وخیلی از ناراحتی های دیگر را حل کند !

..................م.ت 5 دیماه 1396 – ممکو

/ 0 نظر / 358 بازدید