قطعه سازي يا خودرو سازي ؟

 

قطعه سازي يا خودرو سازي ؟

 

كاربرد گسترده قطعات آلومينيمي در ساخت خودرو :

مقدمه :

دربازار پر رقابت كنوني كه شركت هاي توليدي از همه طرف در احاطه رقباي سرسخت قرار دارند و به جهاني شدن اقتصاد ، ديگر جايي براي سعي و خطا و كارهاي نامعقول باقي نمي ماند امروزه اگر شركتي توليدي كمي غفلت به خرج دهد  و با در برنامه ريزي و اهدافش اشتباه كند از گردونه رقابت بيرون خواهد افتاد و حذف مي شود .

از همين روست كه ديگر آن ورش سنتي توليد كنار گذاشته شده استد  شكلي نوع گرفته است امرزه حتي يك كالاي كوچك مانند گوشي تلفن همراه (موبايل) هز تكه اش در يك جاي دنيا ساخته ميشود  دليل نمي شود كه دچون نوكيا متعلق به فنلاند است پس همه قطعات آن را خود كشور فناند بسازد

شركت هاي ژاپني با نفوذ به بازارساير كشورها و از جمله بازار اتومبيل سازي آمريكا ، از سود سرشاري برخوردار مي شوند . اين نفوذ به شكلهاي مختلف صورت مي گيرد از انتقال خط توليد خودرو هوندا به داخل خاك آمريكا كه انواع مدلهاي : هنودا سيويك و آكورد را به بازار آمريكا عرضه مي كند و كيفيتي در حد خودرو هاي بنز دارد تا ارسال قطعات مورد استفاده در ساخت خودور .

كه اين مورد اخير خصوصا براي ارسال قطعات آلومينيمي كه براي ساخت سيستم فنر بندي و كمك فنر ها ي خودرو مورد استفاده است صورت مي گيرد .

هم اكنون خودرو سازان تلاش خود را صرف ساخت خودروهايي مي كنند كه سبك تر هستند تا سوخت كمتري مصرف كنند و آلودگي كنندگي كمتري داشته باشند . و به همين جهت سازندگان خودرو در ژاپن نيز تلاش مي كنند با صدور قطعات آلومنيمي به آمريكا به اين نيازبازار پاسخ دهند .

يكي از اين شركت ها كوبه استيل KOBE STEEL  است كه پيش بيني مي شود بخش توليدد محصولات آلومينيمي آن يعني :

Kobe Aluminum Automotive Products (or KAAP)

 در سال جاري (2006) حدود 3/1 ميليون قطعه آلومينيمي آهنگري شده  براي استفاده در خودرو هاي آمريكايي به اين كشور صادر كند . اين شركت توليدات خود را از سال 2005 با 6300 تن محصولات ريخته گري شده از قطعات كليدي خودور  آغاز كرده است . وبزودي توليدات آن سه برابرشده . كل سرمايه گذاري شركت شامل گسترش و توسعه شركت حدود 65 ميليون دلار مي شود .

سيستم تعليق خودرو از آلومينيم ساخته شده و وزني بين 3 تا 6 كيلو گرم دارند و از انواع آلياژهاي آلومينيم نظير : آلياژهاي مستحكم ساخته شده اند :

high-strength aluminum alloy, and 6061-T6 aluminum alloy

 

البته شركت كوبه استيل پيشينه اي طولاني دارد و از سال 1937 به كار تهيه قطعات آلومينيمي براي خودرو اشتغال داشته است .

 

...............................مقدمه و ترجمه از م. ت مهرماه 1385

منابع :

http://www.japancorp.net/Article.Asp?Art_ID=12616

 

/ 0 نظر / 9 بازدید