بد آموزي مانكن ها و مدلهاي سينمايي و تلويزيوني

بد آموزي مانكن ها و مدلهاي سينمايي و تلويزيوني <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 و تفاوت مشكلاتي كه فقراء با  اغنياء دارند !!

چاقي رد بيشتر موارد ناشي از رفاه و خوردن بيش از اندازه است و جالب اينكه درآمريكا كه اين همه فيلمهاي زيبا با زنان و مردان خوش هيكل درآن توليد مي شود اغلب مردمش دچار چاقي هستند و اين نمايش ها هم غالبا مملو از دروغ است ولي چه بايد كرد كه با امدن شبكه هاي ماهواره اي ، اين آدمهاي خوش باور و ساده فكر مي كنند به همين سادگي و با مصرف مثلا فلان قرص يا دارو يا وسدل روزشي ورزشي مي توانند اندامي موزون شبيه مانكن ها پيدا كنند و ناخواسته بازيچه دست سود جويان و سرمايه داران مي شوند كه به ثروت اندوزي خود ادامه دهند و دلالان را هم به نان و نوا برسانند ! حال آنكه اولا داشتن اندامي موزون و زيبا تا حد زيبايي ژنزتيك و ارثس است و بقول حافظ : لطف خدا داد است و كمتر مي توان آن را تغيير داد و در ثاني تغيير ان هم اگر ممكن باشد و لزومي داشته باشد كاري بسيار مشكل و وقت گير است و با چند شب پياده روي و يكي دوبار ورزش كردن و به اين سادگي نمي توان آن همه چربي را كه طي ساليان متمادي پرخوري و كم تحركي در بذدن جمع شده است سوزاند يا به قول عوام آب كرد ! ( اين روزها در همين ممكو خودمان خانمها و آقاياني را مي بينيم كه پياده روي مي كنند تا لاغرشوند . اين لاغر شدن نياز به تمرينات شديدتر دارد و اين راه رفتن ها تازه اگر باعث كمر درد نشود فايده چنداني ندارد مثل اين است كه بخواهيم كوهي  رابا بيل و كلنگ  جابجا كنيم . اين كار بلدوزر مي خواهد !)

ولي نبايد سازندگان فيلمها و فروشندگان كالاها ويا حتي كساني كه به تكنيكهاي كامپيوتري اقدام به دستكار اندام و قيافه هاي مانكن ها مي كنند و آنها را اين همه زيبا نشان مي دهند را مورد مواخذه قرار دهيم كار آنها حتي اگر هم بد اموزي داشته باشد اين ما هستيم كه با ساده انديشي و تنبيل مي خواهيم زياده از آنچه لياقت ان را داريم را كسب كنيم بهر حال نشان دادن زيبايي به خودي خود چيز بدي نيست و من با ديد دگري به موضوع نگاه مي كنم و آن اينكه اين تصاوير مي تواند گاهي به ما كمك كند تا از توهم بيرون آئيم و كمي بيشتر به خودمان بپردازيم .

 اين حقيقت دارد كه داشتن اين پوشش هاي متعدد در اينجا باعث شده است كه مردان و زنان كمتر به اندام خود توجعه داشته باشند و سلامت انها هم به خطر بيفتد اگر چه اينجا مردم حتب گاهي با فقر غذايي دست به گريباتن هستند و چاقي ما هم با غربي ها فرق دارد ول بهرصورت هر كددام عوارض نامطلوب خود را دارند با وجود اينکه به علت مصرف غذاهای مضرو پرکالری وکم تحرکي تعداد افراد چاق وبسيار چاق در کشورهای غربي روز به روز در حال افزايش هست و گاهي آمار داده ميشود که تا 80 درصد جامعه چاق هستند ولي اگر به مدلها و مانکنها و هنرپيشه ها نگاه کنيد بسيار لاغر هستند و حتي اين روزها انجمنهای حمايت از زنان به اين مد جديد اعتراض کرده اند که اين مد باعث بدآموزی و گسترش بيماری در جامعه ميشه چون نوجوانان با ديدن اندام اين مدلها فکر ميکنند هيکل طبيعي يعني هيکل اين مدلها و به طبعيت از آنها سلامتيشان را به مخاطره مي اندازند و خواستار ممنوع شدن نمايش اين مانکنها در تلويزيون شده اند. اينجا را ببينيد . يا اينجا را. يا اينجا را .( در پرانتز خاطرنشان ميشوم که اين انجمنها بارها به عروسک باربی که ما ايرانيها انقدر سنگش را به سينه ميزنيم هم اعتراض کرده اند و خواهان جمع آوری اين عروسکها شده اند

چون معتقدند از بين هر صدهزار زن هم يک نفر هيکلش شبيه باربي نيست و اين علاوه بر ايجاد مشکل رواني برای نوجوانان توهين به زنان با اندام طبيعي هم محسوب ميشود) درمورد اين مدلها و اين سبک لاغری جديد اينجا را ببينيد تا قبول کنيد که حق با اين انجمنهاست و ديگر اين مد از حد به در شده و نمايش دهنده يک انسان سالم نيست .

 ولي هدف من اينست که بگويم اين گروه از مانكن ها علاوه بر ورزش و رزيمهای ويژه بدون استثنا به نوعي مرض رواني مبتلا هستند که باعث لاغری مفرطشان شده است . البته اين بيماريهای رواني بسيار در جامعه رايج هستند و گروه بسيار زيادی از مردم عادی هم بدون اينکه مطلع باشند به اين مرض دچارند . اين دو مرض عبارتند از

1-                                        Anorexia به طور خيلي خلاصه و غيرتخصصي اگر بخواهم بگويم در مرض اول شخص با اينکه حتي ممکن است بسيار لاغر باشد هميشه خود را چاق مي بيند ودايم فکر ميکند که اضافه وزن دارد يا ممکن است به زودی اين مشکل را پيدا کند و بنابراين بطور کلي از غذا خوردن امتناع ميکند و حتي در حد نياز محدود روزانه بدن نيز غذا نمي خورد و دچار سوء تغذيه ميشود .

2-                                         Bulimia . در بيماری دوم شخص نمي تواند از لذت غذا خوردن چشم پوشي کند و غذا مي خورد ولي چون از چاق شدن ميترسد بعد از هر وعده غذايي را که خورده بالا مياورد تا کالری آن جذب بدنش نشود. پس حق بدهيد که عده ای مخالف اين روش ناصحيح زندگي باشندو خود شما هم سعي کنيد سلامتي خود را به خطر نينداخته و در دام مدهای جديد نيافتيد چون اين مدلها از نظر بدني ورواني سالم نيستند و در ضمن اندام آنها نيست طبيعي نيست . آنها اسيردست کساني هستند که برای پول درآوردن بيشتر هربلايي که دوست دارند سر اين بندگان خدا مي آوردند . طبق آماری که مربوط به آمريکاست قد متوسط مدلها در اين کشور 16 سانتي متر از قد متوسط زنان اين کشور بلندتر است و وزن متوسط مدلها از وزن 95% زنان آمريکا کمتر است .

اين عکس را شايد قبلا هم ديده باشيد ولي لازمه که هر مدت انسان يه چيزی به ما يادآوری کنه که يک مقدار هم فکر کنيم به دنيای اطرافمان فکر کنيم اگر کاری هم از دستمان بر نمياد لااقل مثل انسانهای بي وجدان ، بي تفاوت هم نباشيم . انسان باشيم . بقول شاعر بزرگ ايراني استاد سخن :  سعدی  که مي گويد :
تن آدمي شريف است به جان آدميت

نه همين لباس زيباست نشان آدميت


اگر آدمي به چشم است و دهان وگوش وبيني

چه ميان نقش ديوار و ميان آدميت


..................................................................................................................
اما توضيح اين عکس : اين عکس برنده جايزه پوليتزر سال 1994 مي باشد . اين عکس که موضوع آن قحطي در کشور سودان مي باشد يک کودک قحطي زده در حال مرگ را نشان مي دهد که با آخرين نيرويش در حال خزيدن به سمت کمپ سازمان ملل در يک کيلو متری آن محل است . همانطور که مشاهده مي شود يک لاشخور هم منتظرمرگ کودک است تا بلافاصله او را بخورد . اين عکس در آن سال شوک بزرگي به جهانيان وارد کرد . هيچکس هم نمي داند چه اتفاقي بر سر کودک آمده است .

حتي عکاسي که اين عکس را انداخته يعني Kevin Carterهم بلافاصله پس از گرفتن تصوير محل را ترک کرده است . اين عکاس سه ماه پس از اين بخاطر افسردگي ناشي از اين اتفاق خودکشي کرد.

.......................................................بازنويسي از م.ت 4 اسفند ماه 1384
<?xml:namespace prefix = v ns = "urn:schemas-microsoft-com:vml" />

 

/ 1 نظر / 14 بازدید
ن

مطالب مهم و ارزشمند درباره لامپ کم مصرف ١) لامپ کم مصرف به هیچ وجه سرطانزا نیست. ٢) پرتو فرابنفش این لامپ بسیار ناچیز است و اگر پزشکان نگرانتان کرده اند، از حباب تگری ( سند بلاست) یا از روش پرتو افشانی غیرمستقیم استفاده کنید، یعنی نور لامپ را به سقف بتابانید تا بازتاب آن به کف اتاق برسد. این نوع پرتوافشانی ، بهداشتی ترین روش پرتوگسترانی در فضاهای مختلف است. ٣) از قطع و وصل بیش از دو بار در روز خودداری کنید تا عمر لامپ ١.٨ برابر شود. (رجوع شود به کتاب جدولهای مهندسی عمران وسترمان ترجمه نادر گلستانی داریانی از انتشارات امیرکبیر چاپ سوم درباره روشهای درست روشنایی دادن با لامپ کم مصرف) ۴) هرگز دو نور زرد و سفید را با هم بکار نبرید، چون با بهداشت چشم در تضاد است و محققان شرکت اسرام نیز این مطلب را تایید کرده اند. ۵) بجز محیطهای اداری، فقط و فقط از نور زرد استفاده کنید، چون آرامش بخش است. نور سفید، اتاق شما را بیروح می کند.