كلاغ

Wednesday, December 14, 2005<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

General Corvine Information

اطلاعات كلي در مورد كلاغ :

 

كلاغ متعلق به خانواده : كورويدا Corvidae. مي باشد . اعتقاد بر اين است كه كلاغ با هوش ترين پرنده است . و به همين جهت جاي تعجب نيست كه چرا در طي قرون گذشته مورد احترام و حتي پرستش انسانها بوده است .

مشخصه هاي بدني كلاغ : Physical characteristics

اندازه :

كلاغ آمريكايي كه به اسم : Corvus brachyrynchos ناميده مي شود به هنگام بالغ شدن بين 17 تا 21 اينچ (42 تا 52 سانتي متر ) طول دارد . ( از نوك منقار تا انتهاي دم ) .

وزن كلاغ بالغ : تقريبا حدود 1 پوند ( 454 گرم ) مي باشد .

اختلاف جنس : Differentiation of sexes –

روشي وجود ندارد كه بتوان تنها با دين پرنده و بر اساس شكل ظاهري اش تشخيص داد كه كلاغ نر است يا ماده ؟ از طريق آزمايش خون و آزمايش <?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" />DNA مي توان جنس كلاغ را تعيين كرد .

مطالعه دقيق و از نزديك كلاغ خصوصا هنگام لانه سازي و درفصل توليد مثل مي تواند سر نخ هايي در مورد جنس كلاغ (نر يا ماده بودنش ) به ما ارائه دهد  اما اين چيزي نيست كه بيشتر مردم بتوانند شاهد ديدن آن باشند .

رنگهاي كلاغ : Coloration –

سياه بودن كلاغ ها دليل كاملا معقولي دارد . سياه بودن باعث مي شود كه كلاغها بتوانند براحتي يكديگررد طول روز و از راه دور مورد شناسايي قرار دهند . چون رنگ سياه در طي روز بسيار قابل رويت مي باشد .

اما در شب سياه بودن رنگ كلاغ باعث محافظت آنها در برابر شكارچيان مي شود . رنگ سياه براحتي در  شب قابل ديدن نيست . يعني زمان كه كلاغ كاملا آسيب پذير است .

طول عمر كلاغ : Life Expectancy –

كلاغ در حالت آزاد بين 7 تا 13 سال 10 years old +/- 2 to 3 years عمر مي كند هر چند شكارچيان و بروز بيماري مي تواند اين مدت را كوتاه تر كند .

پير ترين كلاغ آمريكايي  كه مورد شناسايي قرار گرفته است حدود 5/29 سال عمر كرده است .

Dilling, 1988, Ontario Bird Banding Association Newsletter 22:2-3.))

دومين كلاغي كه بيشترين عمر را داشته است فقط 14 سال و 7 ماه زنده مانده است .

(Clapp et. al., 1983, Journal of Field Ornithology, 54(2): 123-137).

 

غذاي كلاغ : Diet –

كلاغها هر چيز را كه بدست آورند مي خورند . شما مي توانيد انها را در اطراف رستورانهايي كه غذاي آماده را در بين توقف گاههاي بين راه عرضه مي كنند ببينيد .

آنها اقدام به خوردن حشرات ، كرمها ، حيواناتي كه دراثر تصادف با وسايل نقليه در جاده ها كشته شده اند roadkill، موشها ؛ توت ؛ ذرت و تعداد بيشماري از خوراكهايي كه به وفور در دسترس آنها قرار دارد مي كنند . يك كلاغ بالغ روزانه به 11 اونس غذا (حدود 330 گرم ) احتياج دارد . بسياري از مردم معتقدند كه كلاغها به مزارع و محصولات  آنها صدمه وارد مي كند . اما اين موضوع هميشه حقيقت ندارد . در واقع كلاغها با خوردن حشرات و مضر ، مي توانند براي مزرعه داران مفيد هم باشند .

زندگي خانوادگي : Family life –

كلاغ پرنده اي بسيار اجتماعي است . تعامل و رفتار با ديگر كلاغها براي آنها فوق العاده حائز اهميت است .

كلاغ نر نسبت به كلاغ ماده بسيار اظهار عشق و علاقه مي كند . كلاغ نر پرهايش را به حالت باد كرده و پف آلود در مي آورد سپس با حالت خراميدن قدم مي زند و سپس پرواز مي كند و با اين رفتارها سعي مي كند كه توجه كلاغ ماده را به خود جلب كند . كلاغ هنگاميكه جفت خود را پيدا كرد تا اخر عمر با او باقي مي ماند .

كلاغ ها نه تنها از اعضاي خانواده خوشان دفاع و مراقبت مب كنند بلكه به هنگام بروز مشكلات و دشواري ها به كمك ساير كلاغ هايي كه با آنها خويشاوندي هم ندارند مي روند .

كلاغ ها نر و ماده  در  پرورش و نگهداري جوجه هايشان با هم مشاركت دارند . هم كلاغ ماده و هم كلاغ نر به نوبت بر روي تخم ها مي خوابند . همه افراد خانواده در بدنيا آمدن و پرورش جوجه ها با هم همكاري دارند . هنگاميكه فصل آشيانه سازي فرا مي رسد ، جوجه هاي جوان كه اولين سال زندگي اشان را سپري مي كنند پا با پاي والدين خود به جمع آوري خار و خاشاك بريا لانه سازي مي پردازند . در اين ميان مادر خانواده  تزتيب خاشاك جمع آوري شده را براي درست شدن يك لانه نرم و راحت مي دهد .

تعدا تخم هايي كه گذاشته مي شود بين 4 تا 6 تخم است .

هوش كلاغ : Intelligence –

كلاغ پرنده فوق العاده با هوشي است . به احتمال يقين با هوش ترين پرنده در ميان پرندگان است . همين پيوندهاي خانوادگي محكمي كه در بين آنها وجود دارد مويد همين نظريه است .

اخيرا كشف شده است كه در فعاليت هاي روزانه اشان از ابزارهايي كه خودشان درست كرده اند استفاده مي كنند . در آدرس زير مي توانيد مطالبي را در همين زمينه پيدا كنيد :

. "Tool-Using Crows Give New Meaning to Term 'Bird Brained'"

قبل از اين كشف ؛ گمان بر اين بود كه اين تنها انسان است كه در بين پريماتها ، اين تنها انسان است كه قادر به ابزار سازي است . و فقط هوش انسان مي تواند اين كار را انجام دهد .

گفته مي شود كه كلاغ ها حتي قادر به شمردن هم مي باشند (هر چند اين ادعا از نظر علمي قطعي نشده است ) . داستاني در اين مورد نقل مي كنند كه سه شكارچي با هم به داخل يك مخفي گاه شكار مي روند . آنها منتظر مي مانند تا كلاغها حضور آنها را حس كنند . در اين حالت هيچكدام از كلاغها خود را در تير رس شكارچيان قرار نمي دهند سپس دو نفر از شكارچي ها  از مخفي گاه خراج شده و محل را ترك مي كنند اما كلاغ ها چون مي دانند كه هووز يك نفرديگر در داخل پناهگاه باقي مانده است همچنان گوش به زنگ باقي مي مانند تا بعد از اينكه نفر سوم هم از مخفي گاه بيرون آمد آنگاه كلاغ ها فعاليتهاي عادي خود را از سر گرفتند . من نمي دانم كه اين ماجرا تا چه حد صحت دارد اما من اعتقاد دارم كه حتما عده اي شاهد چنين ماجرايي بوده اند كه آن  را نقل كرده اند.

يا شايد هم افسانه اي باشد كه بعضي از شهري ها درست كرده اند .

حافظه كلاغ :

كلاغ حافظه بسيار خوبي دارد " كلاغ هرگز چيزي را فراموش نمي كند " خصوصا هنگاميكه چيز رعب آور و ترسناكي باشد يا وقتي باشد كه آنها غذايي را براي مصرف درآينده در جايي پنهان كرده باشند .

دشمنان و شكارچيان كلاغ : Enemies and Predators –

جغد و شاهين دو  تا از اصلي ترين دشمنان كلاغ هستند . به همين جهت كلاغ ها براي مقابله با آنها گرد هم جمع مي شوند و با ايجاد همهمه و سر و صدا ، شاهين و جغد را از خود دور مي كنند .

انسانها را نيز گاه گاهي مي توان بعنوان دشمان كلاغ ها به حساب آورد . بهر حال كساني كه به شكار كلاغ مي پردازند مطمئنا مي توان آنها را جز دشماتن كلاغ ها محسوب كرد .

توزيع جغرافيايي كلاغ ها : Geographic distribution –

كلاغ ها را در تمام نقاط جهان مي توان پيدا كرد جز در نيوزيلند ، قطب جنوب و آمريكاي جنوبي .

كلاغها از جمله پرندگاني هستند كه كاملا خود را با پيشرفتهاي انسان تطبيق داده اند . كلاغ ها رامي توان هم د رشهر و هم در مناطق روستايي پيدا كرد . آنها از زباله هاي كه انسانها دور مي ريزند استفاده زيادي مي كنند . ديدن كلاغ هايي كه به جستجو در بين اين زباله هاي تلنبار شده در  اوايل صبح مشغول هستند امري رايج است . در اين ميان اگركسي مسئول انفجار جمعيت كلاغ ها باشد همانا ما انسانهاي مقصر هستيم .

 اين در حالي است كه  كلاغ هاي سياه : Ravens  در اثر توسعه انساني كه طي سالهاي اخير صورت گرفته است به حاشيه رانده شده اند و گوشه عزلت گزيده اند .

خطر انقراض :

دو نوع كلاغ وجود دارد كه در خطر انقراض قرار دارند :

كلاغ هاوايي و كلاغ ماريانا Hawaiian crow and the Mariana crow

در حال حاضر فغقط 14 كلاغ هاوايي بصورت وحشي و 15 تا رد باغ وحش موجود مي باشند. (منبع 1)

............................................................................................................

 

مغز پرندگان : Brains of the Bird 

 كورتكس (قشر سطحي مغز ) در پرندگان چندان پيشرفت نكرده است به همين جهت بنظر مي رسد كارهايي كه اين پرندگان بطور روزانه انجام مي دهند تحت برنامه ريزي ژنتيكي آنهاست واز عقل و منطق سرچشمه نمي گيرد و آنها را به شكا روباتهايي طبيعي در آورده است . اما در دهه 1960 عصب شناسي به نام : استانلي كوب Stanley Cobb متوجه شد كه مغز پرندگان روي هم رفته سستم منحصر بفردي دارد . بغير از كورتكس كه در پستانداران وجود دارد و مركز هوش آنها مي باشد وي دريافت كه پرندگان نيز بخش توسعه يافته اي در جلوي  مغز شان دارند  كه هايپر استراتومhyperstraiatum ناميده مي شود وتقريبا معادل كورتكس در پستانداران است . كلاغ ، كلاغ سياه و زاغ در بين پرندگان بزرگترين مقدرا هايپر استريتوم را دارند ضمن اينكه انداره كل مغز آنها هم بزرگتر از ديگر پرندگان است بعلاوه رد خانواده كلاغ ها تعداد سلولهاي مغزي هم بيشتر است .

خانم كاندا سويج Candace Savage در كتاب خود موسوم به مغز پرندگان مي نويسد : كلاغ ها ؛ كلاغ هاي سياه و زاغ ها و زاغ كبود

"Crows, ravens, magpies and jays صرفا ماشين هاي كرك و پردار نيستند كه فقط بطور ژنتيك برنامه ريزي شده باشند بلكه آنها موجوداتي هستند كه با وجود محدوديت هايي كه مولكولهاي وراثتي آنها را دربر گرفته است ؛ تصميمات پيچيده اي مي گيرند و نشانه هايي از خود بروز مي دهند كه حاكي از بهره گيري آنان از آگاهي فراوان است .

يكي از علاقه مندان به كلاغ به نام : ال كيلهام L.Kilham مي گويد : كلاغ ها و كلاغ سياه ها توانايي تصميم گيري خود را به معرض نمايش مي گذارند به نمونه زيزر توجه كنيد :

يك كلاغ نر ، كه در حال غذا خوردن در برابر يك انسان است از اينكه طبق معمول بخشي از غذاي خود را به خانه و براي جفت اش ببرد خودداري مي كند  دليل اين كار آن باشد كه كلاغ واهمه دارد كه شخص مزبور محل آشيانه او را پيدا كند بنابراين  او تصميم مي گيرد كه غذا مزبور را در زير بوته ها مخفي كند تا در فرصت ديگري كه كسي شاهد ماجرا نيست بياد و آن را به خانه ببرد . ( اين يكي از رفتارهايي است كه نشان از هوش و ذكاوت كلاغ دارد )

علاوه بر اينها بنظر مي رسد كه كلاغ ها توانايي ذاتي براي شمارش اشياء دارند .

نژاد شناس آلماني : اوتو كهلر Otto Koehler اين قابليت كلاغ را با قرار دادن اين پرنده در برابر يك سري از اشياء بين 2 تا 6 تركيب مختلف مورد آزمايش قرار داده است . جز در گروهي كه داراي 5 جعبه بودبقيه گروهها را با نقطه هاي سياه از 2 تا 6 شكاره گذاري كرده بودند

تعداد ضربه هايي را كه كلاغ به جعبه مي زد با تا درب آن باز شود با تعداد نقطه هاي روي آن تطابق داده بودند هر بار كه اين كار دست انجام مي گرفت پاداشي به كلاغ ها داده مي شد .  نتيجه اين شد كه بعد از  مدتي سعي و خطا ؛ كلاغ ها توانستند بطور موفقيت آميزي كار شمردن را انجام دهند .

از طرف ديگر ع هوش كلاغ ها را مي توان با آنچه كه قدرت رهبري و تسلط آنها بر ديگر موجودات ناميده مي شود هم نشان داد . كلاغ ها اغلب ، ديگر موجودات را وادار مي كنند تا براي آنها كار انجام دهند. مثلا كلاغ ها اقدام به صدا زدن و آگاه نمودن گرگها و گرگ صحرايي آمريكاييwolves and coyotesمي كنند تا آنها را به محل هايي كه غذا وجود دارد راهنمايي كنند و سپس قبل زا اينكه كركس ها از راه برسند از باقي مانده غذاي آن حيوانات استفاده كنند .

كلاغ ها اغلب متظر مي مانند تا پرندگاني كه مهارتهاي خاصي براي يافتن غذا دارند مانند : حواصيل آبي و درنا blue heron and crane),) از راه برسند و سپس با زيركي و حيله گيري و تاكتيك هايي كه دارند آنچه را آنها گرفته اند براي خودشان بر مي دارند .

نويسنده بريتانيايي : سيلويا بروس ويلمور Sylvia Bruce Wilmore اظهار مي دارد كه : كلاغها نسبت به اغلب حيوانات و از جمله پستانداران با هوش از قدرت درك سريعتري برخوردار هستند . ظاهرا خانم ويلمور حيوانات اهلي بسياري  را نزديكي خانه خود دارد ازجمله گاوهاي اهلي كه گفته مي شود ديگر حيوانات را تحت سلطه خود مي گيرند و كلاغ ها هم احتملا اين موضع را فهميده اند كه افسار گاوها را باز مي كنند تا آنها در چمن هاي اطراف به جولان بپردازند !(منبع 2)

........................................................

كلاغ مردار خوار Carrion Crow

اين كلاغ كه با نام Corvus corone ناميده مي شود را مي توان از طريق اندازه اي كه دارد از كلاغ سياه تشخيص داد ( پول اين كلاغ از نوك تا دم بين 48 تا 52 سانتي متر است ) و تفاوت آن با كلاغ روپوش دار Hooded Crow  در پرهاي سياهي است كه در بالهاي آن وجود دارد . اما اين كلاغ را اغلب با كلاغهاي زاغي : Rook.

اشتباه مي گيرند . منقار اين نوع كلاغ ستبر تر و محكم تر است و بنظر كوتاه تر هم مي رسد . در صورتيكه در كلاغهاي زاغي بالغ سوراخ هاي بيني لخت مي باشند در مورد اين نوع كلاغ ؛ اطراف اين سوراخهاي بيني را موهاي زبر پر مانند پوشانده است .

اين گونه هاي كلاغ در مركز و غرب اروپا با نژاد اورينتاليس ( كه بين 50 تا 56 سانتي متر طول دارد ) و رد شرق آسيا رندگي مي كند از يك نژاد بوده اند و تصور بر اين است كه جدا شدن آنها در اواخر عصر يخبندان اتفاق افتاده است بطوريكه كلاغ هاي روپوش دار Hooded Crow حد فاصل اين دو گونه كلاغ هستند چون پيوندهاي زايايي كه بين دو نوع گونه صورت گرفته است قرابت و نزديكي آنان را نشان مي دهد .

/ 0 نظر / 46 بازدید