گردشگري استان كهگيلويه

Wednesday, October 04, 2006

 

گذري كوتاه بر مناطق گردشگري استان كهگيلويه :

 

 

 استان كهگيلويه و بويراحمد كه مركز آن  شهر ياسوج مي باشد داراى پنج شهرستان است كه عبارنند از :

 بويراحمد، كهگيلويه، گچساران، دنا( با نام قديمي سي سخت )  و بهمئى

مساحت اين استان  حدود ۱۶ هزار و ۲۴۹ كيلومترمربع  است و سرزمينى نسبتاً مرتفع و كوهستانى است.


يكي از خصوصيات اين استان وجود تنوع آب و هواى سردسيرى و گرمسيرى است كه  سبب شده تا در جغرافياى طبيعى از اين منطقه به عنوان استان چهارفصل ناميده شود . مضاف براي اينكه اين منطقه رد مجاورت خوزستان است وبا  حدود دو سه ساعت  رانندگي مي توان از مناطق گرم و داغي مانند ماهشهر و ممكو به مناطق خنك اين استان رفت و اين تفاوت آب و هوايي را بصورت عملي ديد .
 مساحت كهگيلويه 1%   مسحت كل كشور است  . اما طبيعت زيبا و متضاد  سردسيرى و گرمسيرى اين استان هر ساله باعث  حضور بيشمار بيش از پيش مسافران و گردشگران شده كه به دليل كاهش ميهمانسرا و هتل مجبور به برپايى چادرها در كنار شهرها و روستاهاى استان مى شوند. اين استان به دليل داشتن استعداد و جاذبه هاى گردشگرى قابليت هاي خيلي بيشتري دارد كه مورد استفاده قرار نگرفته است و بايد اين بي توجهي جبران شود

چشم اندازهاي زيبا :
از جمله چشم اندازهاى زيباى  اين استان مي توان در وهله اول از :  قله هاى سر به فلك كشيده دنا و كوه سياه، نام برد كه حقيقتا با شكوه و زيبا هستند .  قله دنا با ارتفاع ۴۴۰۰ متر در ۳۵ كيلومترى شمال غربى شهر ياسوج واقع شده و شهرستان دنا و روستاهاى شمالى آن را در بر گرفته و همواره ميزبان علاقه مندان  طبيعت و كوهنوردان است. .
كوه گل نيز در پاى كوه دنا ميزبان پرندگان مهاجر همراه با پرندگان بومى است و يك پيست اسكى در كاكان نيز با طولى برابر با ۶۰۰ متر و عرض يك هزار و ۵۰۰ متر، مجهز به دستگاه بالابر، پذيراى اسكى بازان است.

 

از ديگر جلو ه هاي طبيعي اين استان مي توان از :

آبشارهاى ياسوج و مارگون، رودخانه هاى زهره و خرسان، چشمه سارهاى كوه گل و كورسا و بلقيس، تنگه هاى گنجه اى و مهريان،  بى بى حكيمه و بى بى رشيده، سدهاى شاه قاسم و كوثر، درياچه مارون و غار شاپور و تنگه سروك يا سولك يا سورك نام برد .


 ديگر جاذبه هاى گردشگرى اين منطقه  عبارتند از
:

مناطق حفاظت شده دنا، دناى شرقى، خائيز، كوه سرخ، كوه خامين، كوه ديل و تنگ سروك كه حيوانات مختلفى از جمله قوچ، پلنگ، روباه، كبك، سنجاب، بز كوهى، ميش، خرگوش، گرگ، كل، جغد، شاهين، تيهو و خرس قهوه اى را در خود جاى داده اند.

 

چشمه بلقيس چرام، تنگ پيرزال، آبشار كورسا و كمر دوغ و شهر قديمىنيز از نقاط ديدني است
شهر قديم دهدشت معروف به بلادشاپور، برجاى مانده از آثار باستانى ساسانى با داشتن آثار بسيار زيبايى از قبيل آب انبار، بازار، امامزاده ها، ارگ حكومتى و باروها كه همان حصار پيرامون شهر بوده اند، همواره مورد توجه محققان و اهل فن بوده است.
باغ چشمه بلقيس چرام در دهانه كوه شمالى واقع شده است و آب اين چشمه در درون آن مى ريزد كه آب چشمه هاى ديگر در جويبارهاى مشبكى با اصول معمارى جالب توجهى تراس بندى شده و به استخر زيبايى سرازير مى شود.
 جاذبه هاي  ورزشى :

پيست اسكى كاكان مهمترين آنها است كه  به جز كوه هامى و خامى در گچساران و باشت، بقيه در محدوده شهرستان هاى بويراحمد و دنا قرار دارند.


 
تنگ سولك بهمئى ،( كه با نامهاي : "تنگ سروك " و تنگ سورك " نيز ناميده مي شود ) مورد توجه  علاقه مندان به آثار برجاى مانده از هخامنشيان و تاريخ ايران باستان است .  قلعه اسكندرخان، بناى عمارت و نقاره خانه كه برخى مربوط به دوره پيش از اسلام است .

 

 پيست قايقرانى سد شاه قاسم تفريحگاه زيبايى را ايجاد كرده و شهر سى سخت نيز نقطه آغازى براى صعود مشتاقان ورزش كوهنوردى و اسكى است. آبشار ياسوج.تنگ پيرزال، قبرستان شاپور اول،گردنه شلال دون، چهار طاق خيرآباد و امامزاده بى بى حكيمه در گچساران .وجود رودخانه هاى زهره، خرسان و نازمكان از جمله چشم اندازهاي طبيعي استان است
 
................................تحقيق از م.ت مهرماه 1385

 

/ 0 نظر / 12 بازدید