آناتومي و ساختار پستان :

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

<?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" />Thursday, May 19, 2005

 

آناتومي و ساختار پستان :

نكات و دانستني ها مهم

10 عقيده غلط و رايج در مورد سرطان پستان

 

 

مقدمه :

پيچيدگيهاي بدن زن كمتر از خصوصيات بغرنج و پيچيده روحي رواني او نمي باشد . در اين ميان اما بعضي اندامهاي خاص زنان وجود دارد كه نمونه اي از اين پيچيدگي هستند. پستان ها يكي از آنهاست كه اگر چه به شكل نمادين در مردان هم وجود دارد ولي از نظر كاركرد و فيزيولوژي و وظايفي كه به عهده دارد كاملا متفاوت و منحصر بفرد است . ظاهرا وظيفه پستان در تمام پستانداران ؛ شير دادن و تغذيه نوزدان است اما اين عضو بدن زنان كارهاي عديده ديگري هم انجام مي دهد . طبيعت شاهكار خودش را در پديده هايي كه بوجود آورده است نشان داده است بسياري از اندامهاي بدن انسان و ديگر جانداران ، كاربردهايي چند گانه دارند در واقع چند منظوره يا :

Multi Purpose   ساخته شده اند نمونه اش دهان است نمونه ديگرش اندامهاي تناسلي هستند و... يك نمونه بسيار جالب آن پستانها هستند كه علاوه بر كاربرد اصلي خودشان كاركردي فوق العاده مهم در زنان و احساسات آنها دارند برجستگي پستانها به همراه ساير برجستگي هايي كه در بدن زنان وجود دارد و منحصر به خودشان است اندامي بسيار خوشايند و زيبا هم براي خودشان و هم از ديد مردان را براي آنها به همراه مي آورد در جايي خواندم كه وضعيت پستان براي خود زنها بسيار اهميت دارد و به آن توجه زيادي مي كنند هر چند مردان آن را كمتر مورد توجه قرا ر مي دهند به هرحال پستان از گذشته هاي دور و از زمانهاي اساطيري به عنوان سمبل زنانگي و زايش و زيبايي و صد البته شوت انگيزي زنان شناخته مي شده است و اين طرز پشتوانه علمي و منطقي نيز دارد . پستانها داراي بافتهاي حساسي هستند كه به تغييرات هورموني بدن زنان و خصوصا استروژن حساسيا دارند  و از همني روست كه رشد و بزرگ شدن آنها همزمان با دوران بلوغ و حدود 13 تا 14 سالگي و با ترشح هورمونهاي زنانه آغاز مي شود و اين سر آغاز طي كردن يك مرحله طولاني تا بعد از يائسگي است كه شكل و اندازه پستانها مرتب تغيير مي كند و همه اينها تحت تاثير نوسانات هورموني است و به هيمن جهت است كه شكل پستانها حتي در دوران پرسيود شدن و قاعدگي زنان هم متغير است و همه اينها باعث شده تا اين اندام به عنوان يكي از متغير ترين اعضاي انساني در زنان شناخته شود .

بسياري از خصوصياتي كه پستان دارد مانند بسياري ديگر از ويژگيهاي بشر وابسته به وراثت است . حتي اينكه بعضي ها پستانهاي حساسي دارند كه محرك نيروي جنسي آنهاست و در بعضي ديگر اصلا اينگونه نيست همه و همه مي تواند قبل از اينكه حاصل تربيت و پرورش جسمي و فكري باشد بر گرفته از وراثت باشد خيلي از زنها پستانهاي بزرگي دارند و دوست دارند كه انها را كوچكتر كنند و خيلي ها هم از كوچكي پستان اشان ناراضي هستند و دوست دارند پستانهاي بزرگتري داشته باشند تا بتوانند شكاف ميان آنها را كه حقيقتا براي مردان فوق العاده اغوا كننده است به نمايش بگذارند و هر دو اينها براي اين منظور به انواع ترفندها متوسل مي شوند كه جز پر كردن جيب سازندگان كرمهاي آرايشي و زيبايي هيچ فايده اي براي در پي ندارد و همانگونه كه در اينجا ذكر شده است تنها راه حقيقي اينگونه مشكلات جراحي است كگه با برداشتن بخشي از بافت هاي پستان ، آنها را  كوچك مي كنند . و اخيرا هم كه با قرار دادن سليكون ؛ پستانهاي كوچك را برجسته مي كنند و به انها شكل دلخواه و برجستگي لازم را مي دهند هر جند اين روش عوارض جنبي خاص خودش را دارد . استفاده از پستان بند هاي نامرئي : Invisible Bra   رايج شده است كه آن را زير لباس مي پوشند تا برجستگي لازم را بطور موقت به پستانها بدهد .

( و با اين شرايط در كنار انزهاي مصنوعي ع جراحي بيني و صورت و رنگ مو و مژه مصنوعي : ديگر  وقتي در خيابان دختر يا زني را مي بينيد قارد نخواهيد بود بفهميد كه اينها رنگهاي واقعي چشمان و موي اوست و آيا بطور ارثي دماغ هاي قلمي و رو له بالايي دارند و پستانهاي آنها موزون است با اينكه تمام اينها كلك هايي است كه ره آورد فن آوري تغيير قيافه زنان است !) جالب تر اينكه در اديبات كلاسيك پارسي هم شعراي نازنين ما كه گويا جز شعر گفتن براي معشوقه هاي زميني و مارواء زميني كاري نداشته اند مرتب از دختران نار پستان صحبت كرده اند !

 كه من نفهميدم اين نار مخفف انار است يا به معناي اتش بكار رفته بهر حال انسانها چه شاعر باشند و چه نباشند و هر تخصصي كه داشته  باشند در زبيايي شناختي اين بخش از بدن زنان چيزي كم نمي آورند .

ولي در پايان اين مقدمه طولاني ذكر اين نكته را هم لازم مي دانم كه زنان بايد نه تنها با شكل پستان اشان بلكه با كل فيزيك بدنشان كنار بيايند  و آن را بپذيرند تا مجبور نباشند مرتب براي ايجاد تغييرات در بدنشان ، از انواع روشهاي موجود استفاده كنند و يا خود رابه دست تيغ جراحان بسپارند كه همگي اينها علاوه بر هدر دادن پول مي تواند خطرات جاني را هم به همراه داشته باشد نمونه اش هم زناني كه در زير عمل هاي جراحي بيني و ليپو ساكشن جان خود را از دست داده اند و اين نكته مهم را توجه داشته باشند همانگونه كه شكل و اندزه پستانهاي آنها متفاوت است سليقه و علاقه مرداني هم كه قرار است اين خانم ها مورد توجه آنها قرار بگيرند به همان اندازه متفاوت است و چه بسيارند مرداني كه از پستانهاي بزرگ خوششان مي آيد و يا به عكس . ضمن اينكه پستان زنها آنقدر ها كه خودشان فكر مي كنند مورد توجه مردان نيست يا لاقل اولين چيزي نيست كه به هنگام ديدن زن ؛ نظر مردان را جلب مي كند آن چيزي كه در اولين برخورد نظر مردان را جلب مي كند چيز ديگري است كه در جاي خود از ان صحبت خواهيم كرد !

 

 

 

در حاليكه اولين كاركرد و وظيفه پستان در زنان به منظور شير دهي به نوزاد است اين قسمت از بدن زنان از دوران بسيار كهن تا به امروز ، نشانه و سمبل زيبايي ، شهوت انگيزي  و زنانگي نيز بوده است .و شما نمي توانيد هاليوود و خيابان ماديسون را در اين زمينه مقصر بدانيد بلكه كساني را بايد مسئول و مقصر دانست كه تمام  هم و غم و تاكيد خود را بر روي اندازه و كمال پستان گذاشته اند . اندازه و شكل پستان در افراد متفاوت است شايد اين يكي از گوناگون ترين قسمتهاي بدن باشد يعني از نظر گوناگوني  داشتن شكلهاي گوناگون در بين اعضاي بدن رتبه اول را داشته باشد .

بافت هاي پستان نسبت به هورمونها و مخصوصا استروژن  حساسيت دارند . اندازه پستان در ميزان شير دهي آن تاثيري ندارد و اندازه پستان مطلقا توانايي جنسي يا قدرت تحريكي زن را تحت تاثير قرار نمي دهد . شما نمي توانيد اندازه پستان اتان را با ورزش كردن بزرگ كنيد چون هيچگونه عضله اي در پستان وجود ندارد . اين چيزهايي كه به نام كرمهاي بزرگ كننده  پستان  معروف شده است قادر به بزرگ كردن پستانهاي شما نيستند بنابراين پول و وقت خود را هدر ندهيد . . اندازه پستانهاي يك زن به هنگام حاملگي مشخص مي شود . ( اگر شما از پستان اتان راضي نيستيد بايد بدانيد كه شكل و اندازه ان ارثي است و بايد پدر و مادر خود را در اين مورد مقصر بدانيد ! ) .

تنها راهي كه براي تغيير اندازه و شكل پستان وجود دارد از طريق عمل جراحي است .

جالب است بدانيد كه در هر شخص ، پستانها ي چپ و راست كاملا شبيه هم نيستند و اندازه هاي آنها با هم متفاوت هستند . اين موضوع گاهي كاملا واضح و قابل ديدن است و گاهي هم زياد به چشم نمي خورد .

 

 

Breast Anatomy and Structure

ساختار و آناتومي پستان :

پستانها در قسمت جلوي سينه واقع شده اند و داراي غده هايي هستند كه شير ترشح مي كنند .هر پستان به دو لوب (بخش ) تقسيم مي شود كه هر كدام به وسيله بافتهاي تار مانند  رشته اي :

fibrous tissues و چربي محافظت شده اند و حا وي : تارهاي عصبي ، عروق خوني ، عروق لنفاوي ، و خوشه هايي از غدد توليد شير مي باشند . كه مجراي همه اين غدد شيري به نوك پستان ختم مي شوند .

رد اطراف هر پستان ناحيه اي تيره تر از سايرذ نقاط وجود دارد كه حاوي رنگدانه هاي بيشتري  است و ان را هاله ( آرئولا ) areola مي نامند .

نوك پستان به انبوهي از تارهاي عصبي  مجهز شده است كه آن را نسبت به لمس كردن حساس مي كند الياف عضلاني  كوچكي كه در اين محل وجود دارند سبب مي شود كه نوك پستان به هنگام تحريك شدن  در اثر هواي سرد ، يا به هنگام مكيدن شير  توسط نوزاد ، و يا به هنگام بر انگيختگي  جنسي ؛  برجسته و راست شود . شما مي بايد از طريق لمس كردن و يا ضربه زدن  به نوك پستان ، از چگونگي وضعيت پستان خود آگاهي پيدا كنيد اين كار را ابتدا به اهستگي و سپس با شدت بيشتري انجام دهيد . اگر در حين انجام اين تمرين هيچگونه لذتي احساس نكرديد نشان دهنده اين است كه پستانهاي شما داراي مناطق تحريكي وبر انگيزاننده نيستند .

 ( منظور مناطقي است كه سبب برانگيختگي جنسي و تحريك  زن مي شوند و او از ين كار لذت مي برد . )  به همين جهت است كه رد بعضي از زنان لمس كردن پستان ها به شدت باعث بر انگيختگي و تحريك مي شود و در بعضي ديگر اين موضوع صدق نمي كند .

Important Information and Tips

نكته ها و اطلاعات مهم :

شما مي توانيد با پوشيدن كرست ها ي مناسب كه باعث نگهداري پستان ها مي شوند از شل شدن و افتادگي پستانها خصوصا در زمان حاملگي و انجام تمرين ها ورزشي ،  جلوگيري بعمل آوريد . البته اين كارها هم نمي تواند تضمين كند كه شما رد سن 70 سالگي پستانهايي شل و افتاده نداشته باشيد . چون همانگونه كه قبلا هم توضيح داده شد پستانها تحت تاثير ات تغييرات هورموني هستند  اما رعايت اين نكته مي تواند شدت آن را كمتر كند .

لازم است كه هر خانمي بطور ماهيانه ، خودش پستانهايش را مورد معاينه قرار دهد و سالي يكبار هم اين معاينه  توسط مراقبان بهداشتي انجام گيرد . اين كار بهترين روش براي  تشخيص به موقع سرطان پستان است./

 

....................................ترجمه و مقدمه از : محمد توكلي 29 ارديبهشت 1384 ماهشهر

منبع : \A Woman's Body Breasts are Not Just for Filling Sweaters1.htm

Excerpt from The Essence of Woman © 1999
© 1996-99: MJ Bovo.  All rights reserved under US Copyright Law.

 

 

 

/ 1 نظر / 68 بازدید
طرفدار

سلام....وبلاگت عين خودت باحاله...بنا به عهد باحال وبلاگبازا به مام سر بزن.....فعلا// بای....