گوزن های شمالی

گوزن های شمالی

 

هزاران سال است که در سرزمین فنلاند گوزن های شمالی و مردم با هم در ارتباط هستند .  ابتدا از طریق شکار و سپس از طریق اهلی کردن و نگاهداری از گله های گوزن های شمالی . منابع باستان شناسی از جمله  گودال های شکار و حکاکی ها و حفاری هایی که از سکونت گاهها بدست آمده است موید این ارتباط است . در سال 98 بعد از میلاد مورخ رومی تاکیتوس از مردمان عجیب و غریبی در  تول Thule  ( شمالی ترین بخشی مسکونی دنیا به باور نروژی ها )  یاد می کند که لباس خز می پوشیدند و گوزن شمالی را شکار می کردندو با اسکی سفر می کردند

در طی دهه 1900 گله های گوزن های شمالی رو به افزایش گذاشتندو تولید گوشت اهمیت زیادی پیدا کرد. در دهه 1960 گله های گوزن با فناوری جدید مجهز شدند و اختراع اسنوموبیل دگرگونی زیادی را در کار  با گوزن های شمالی پدید آورد. سپس وسایل مکانیکی دیگری از قبیبل ATV و دوچرخه موتوری هم  به صحنه آمد. امروزه این ابزارها از مشخصه های اصلی گله های مدرن گوزن در فنلاند است .

دیگر از گوزن های برای کشیدن سورتمه و اسکی استفاده نمی شود و ارتباط انسان و گوزن بطور قابل توجهی دگرگون شده است . گوزن ها به ناحیه وسیع تری نیاز دارند . گوزن ها اغلب وحشت زده شده اند و مجبور می شوند به چراگاههای طبیعی بگریزند . و در همه سال دیده نمی شوند و فقط در دوره های زمانی خاصی آزادی نسبی دارند .

ولی بدون دانش سنتی نگهداری ، امکان بقای این گوزنها وجود ندارد . دانشی که از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است و اینکه چگونه در فصول مختلف سال و با نوسانات آب و هوایی کنار بیایند.

در حال حاضر استفاده از گوزن ها برای مقاصد کشاورزی تنها بخشی کوچکی از این صنعت در مقیاس ملی است ولی هم در ناحیه سامی و هم بخش های محلی فنلاند اهمیت زیادی دارد . و کشاورزی بر پایه گوزن شمالی بخش عمده ای از فرهنگ سامی است .

 (The Encycloapedia of Saami Culture)

 

/ 0 نظر / 78 بازدید