What is Tooth Sensitivity

مفهوم دندانهاي حساس ؟<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 What is Tooth Sensitivity?

حساس شدن دندانها به مفهوم درد ناك شدن دندان به دليل سائيدگي سطح آن و يا سايش لثه است  كه باعث مي شود بخشي از ريشه دندان عريان شود و همين  بخش از دندانها كه  به دليل عقب نشيني و كاهش لثه ، در معرض مواد غذايي قرار مي گيرد ايجاد درد مي كند.

 علت درد هم اين است كه اين ريشه  دندان داراي روكش ( مينا ) نيست و به همين جهت هزاران مجراي نازكي كه به اعصاب دندان منتهي مي شوند در معرض تحريك قرار مي گيرند و هر گاه ، محركهايي  مانند : گرمي يا سردي و يا فشار اين مجراها را تحريك كند شما احساس درد مي كنيد .

اگر اين دردهاي دندانهاي حساس را ناديده بگيريد منجر به مشكلات بهداشتي بعدي در  دهان شما مي شود . بخصوص اگر اين درد ها سبب شود كه شما بخوبي دندانهايتان  را مسواك نزنيد كه  اين كار دندانها را مستعد كرم خوردگي كرده و باعث خرابي لثه مي شود .

چگونه متوجه شويم كه دندانهايمان حساس شده است ؟

 How Do I Know if I Have Sensitive Teeth?

خيلي ساده است هرگاه بعد از نوشيدن مايعات و يا خوردن غذاهاي داغ يا سرد احساس درد در دندانهايتان كرديد اين نشان دهنده آن است كه دندانهايتان حساس شده . اين مشكلي است كه از هر 4 نفر بزرگسال 1 نفر به آن مبتلا است كه اغلب براي آنها  پيش مي آيد و مدتها هم ادامه دارد .

چگونه دندان حساس را معالجه مي كنند ؟

 How Do I Treat Sensitive Teeth?

بهترين و اولين كار، مراجعه به يك دندانپزشك و يا يك متخصص بهداشت است .معمولا مداواي اينگونه دندانها با موفقيت صورت مي گيرد دندانپزشك ممكن است به شما توصيه كند كه با ماده فلورايد و يا ژل  فلورايد دندانها يتان را مسواك بزنيد . ضمنا مي توانيد از خمير دنانهايي كه به اين منظور ساخته شده اند و داراي ماده ساينده كمتري هستند استفاده كنيد  از پزشكتان بخواهيد كه محصولات ضد حساسيتي را كه براي شما مناسب هستند به شما معرفي كند .

دقت كنيد كه مسواك صحيحي زدن خيلي اهميت دارد به گونه اي دندانهايتان را مسواك بزنيد كه باعث سائيدگي سطح آنها نشويد از مسواكهايي كه موهاي زبر و خشن دارد استفاده نكنيد و به گونه اي درست مسواك بزنيد تا باعث حساس شدن دندانهايتان نشويد

منبع  http://health.yahoo.com/health/centers/oral_care/413#whatis  

مترجم : محمد توكلي – 14 مهرماه 1383 ماهشهر

 

/ 0 نظر / 15 بازدید