بمب پروتئيني كوچك ! :

<?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" />Tuesday, November 29, 2005<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

بمب پروتئيني كوچك ! :

 

تخم مرغ حاوي : آلبومين ، كلسيم ، فسفر و آهن بوده ويتامين A  وb دارد  و يك غذاي زود هضم و كامل است .

 

اين نامي است كه به تخم مرغ داده اند و واقعا اسم با مسمايي هم است چون اين بسته كوچك غذايي ، سرشاز از مواد  پروتئين و ساير مواد لازم براي بدن است .

بسياري از گياهخوارن و از جمله خودم با وجود اينكه رغبتي به خوردن غذاهاي با منشاء حيواني ندارند اما به خوردن تخم مرغ رغبت نشان مي دهند . بقيه افراد همه چيز خوار ! هم تخم مرغ را بيشتر در وعده صبحانه يا همراه خوراك هاي ديگر مورد استفاده قرار مي دهند . اگر چه ، تخم بسياري از طيور و ماكيا ن از مرغ و اردك و بوقلمون گرفته تا شتر مرغ ، قابل خوردن مي باشد ولي مصرف تخم مرغ ، عموميت بيشتري دارد و رايج تر است .

هضم و جذب سريع :

هر چند عده اي اعتقاد دارند كه تخم مرغ خام مواد مغذي تري نسبت به تخم مرغ پخته دارد اما اين عقيده كاملا مردود است و دقيقا اين عكس اين موضوع صادق است و آلبومين تخم مرغ خام فاكتورهايي دارد كه مانع هضم غذا هستند كه با پخته شدن تخم مرغ اين فاكتورها هم از بين مي روند بنابراين هيچگاه نبايد تخم مرغ را بصورت خام ياحتي نيمه پخته مصرف كرد چون علاوه بر اشكال در جذب ، مي تواند حامل ميكرب سالمونلا هم باشد  و به همين جهت لازم است كه تخم مرغ  حدود 7 دقيقه پخته شود كه زمان ان بستگي به نوع پخت تخم مرغ دارد :

-         تخم مرغ آب پز با پوست : حدود 7 دقيقه

-         تخم مرغ آب پز بدون پوست : حدود 5 دقيقه

-         تخم مرغ سرخ كرده :  دو طرف آن بايد سرخ شود هر طرف 3 دقيقه و در مجموع 6 دقيقه

تركيبات تخم مرغ :

نوع اين تركيبات بستگي مستقيم با خوراكي دارد كه مرغ مصرف مي كند . سفيده تخم مرغ 60% وزن و زرده آن 30% وزنش را تشكيل مي دهد .

سفيده تخم مرغ : حاوي پروتئين و عمدتا البومين است كه به هنگام تازه بودن كاكلا شفاف است و به هنگام پخته شدن به دليل منعقد شدن پروتئين هاي آن به رنگ سفيد شيري در مي آيد .

زرده تخم مرغ : بدليل وجود كاروتنوئيد زرد رنگ است و از نوعي چربي و كلسترول تشكيل شده است كه بصورت اموليسيفاي بوده و سريعا هضم مي شود ضمن اينكه حاوي موادي چون :

كلسيم و فسفر و آهن و ويتامين آ مي باشد

زرده تخم مرغ حتي براي كودكان و اطفال غذايي زود هضم  است و يك غذاي كامل ، مغذي و عالي مي باشد .

تخم مرغ در حال حاضر كه دانه اي بين 60 تا 80 تومان قيمت دارد هنوز هم يكي از ارزان ترين پروتئين هايي است كه در اختيار ماست يك بسته كوچك مغذي درست شبيه يك بمب كه براي آنهايي كه در مرا حل رشد و نمو هستند و ورزشكاراني كه تمرينات بدني انجام مي دهند بسيار مفيد است .

·        بعضي ها به تخم مرغ حساسيت دارند و آنهايي هم كه ناراحتي انسداد مجاري صفراوي دارند نبايد تخم مرغ مصرف كنند .

·        به نوزادان تا يكسالگي نبايد تخم مرغ داده شود چون باعث ايجاد آلرژي در بزرگسالي مي شود .

·        تخم مرغ براي آنهائيكه شبكيه چشم اشان مشكل دارد و يا مستعد ابتلاء به ماكولا ديژنريشن ( تحليل رفتن ماكولا = لكه زرد  بيضوي شكلي كه در مركز شبكيه است و به هنگام تمركز ديد بر روي اشياء ع تصوير بر روي اين ناحيه مي افتد و يكي از مهم ترين بخش هايي بينايي است ) بايد هر روز يك تخم مرغ بخورند تا از پدپد آمدن اين حالت در چشم ها ي انها ممانعت بعمل آيد .

 

 

/ 1 نظر / 26 بازدید
lolo66

سعچ