چشم اندازهای طبیعی خوزستان

چشم اندازهای طبیعی خوزستان

چندی پیش تلویزیون BBC اقدام به ساخت سلسله فیلم هایی از حیات وحش ایران نمود که البته وقتی از بخش های از این مجموعه واقعا تماشایی را از تلویزیون خودمان دیدم تحسین و اعجاب مرا برانگیخت .

تحسین از اینکه واقعا تکنیک و وسائل موجود مستند سازی درجهان و بخصوص دربی بی سی تا چه اندازه قدرتمند است و چه صحنه های زیبایی از طبیعت بکر و متنوعی از ایران را به تصویر کشیده اند و تعجب از اینکه اگر من خودم ایرانی نبودم و در این آب و خاک زندگی نمی کردم باور نمی کردم چنین مناظر حیرت انگیزی از حیات وحش و طبیعت زیبای درکشوری مثل ایران قرار دارد . واینجا است که در مقام مقایسه با نمونه های مستند های ایرانی در می یابیم که نه تنها در زمینه صنعت و تکنولوژی بلکه حتی در زمینه فیلم سازی هم هنوز شکاف بزرگی بین ما و غرب وجود دارد . مثلا برایم جالب بود که فیلمبردار انگلیسی با چه دقت و زحمتی دوربین های ضد آب خود را به داخل حوضچه هایی که از این بابت درست کرده بودند برده بود تا از حرکات زیر آب ماهی های خاویاری فیلمبرداری کند . چون امکان گرفتن فیلم از محیط طبیعی آنها بدلایل فنی امکان پذیر نبوده .

دیدنی ها زیاد است : از رودخانه دز گرفته تا کارون و کرخه و رودخانه زهره در هندیحان تا خور موسی و خور زنگی حتی همین دریاچه نمک مصنوعی که برای تولید نمک مورد نیاز پتروشیمی درست شده است و زسیتگاه پرنگان زیادی است . موقعیت جغرافیایی ما در این بخش از شمال شرقی خلیج فارس بسیار منحصر بفرد است .

مثلا همین تالاب شادگان که در چند قدمی ما وجود دارد یکی از تالاب های منحصر بفرد و بسیار دیدنی است که ما به آن توجهی نداریم . یا جزایر : بنه BONEH و دارا DARA , و جزیره قبر ناخدا که در همین دهانه خور موسی قرار دارد و انواع پرنده ها از ایگرت و گرفته تا پرستو های مهاجر در آن زندگی می کنند و حیات وحش بسیار زیبایی دارد .

اساسا خوزستان ما بدلیل اینکه محل بلند ترین و پر آب ترین و مهم ترین رودخانه های کشور است و بدلیل تنوع آب و هوایی بسیار زیاد آن که ئر جنوب دشتها و جلگه های کاملا مسطح و حاصلخیز دارد و در نواحی شمالی وشمال غربی آن که کاملا کوهستانی است از آب . هوای بسیار متفاوت و گوناگونی برخوردار است به هیمن میزان هم تنوع حیات وحش و چشم اندازهای طبیعی دارد . و واقعا جای آن دوربین های فیلمبرداری بی بی سی خالی است .

یعنی ما باید برای آگاهی از زیر و بم های طبیعت سرزمین خودمان هم ئابسته به خارجی ها باشیم ؟ اگر این گونه نیست چرا عوامل داخلی سعی نمی کنند همان تکنیک ها ی مدرن را بکار گیرند ؟ اینکه دیگر نیاز به انتقال تکنولوژی و تحقیق و پزوهش و فن آوری پیچیده ندارد .

راستش من فکر می کنم بسیاری از این نابسامنی ها ریشه درعافیت طلبی و تنبلی ما دارد .

واقعا کدام یک از ما حاضریم برای شکار یک تصویر و صحنه زیبا , مدتها د رگوشه یک مرداب یا برکه یا جزیره دور افتاده کمین کنیم و رنج گرما و سرما و دوری از خانواده را بر خود هموار کنیم ؟

نابرده رنج , گنج میسر نمی شود ..............مزد آن گرفت, جان برادر , که کار کرد

/ 1 نظر / 17 بازدید

salam be maa ham sar bezanin